Cilt temizliğinde kullanılan özel losyonlara verilen isim olan tonik, rahatlatıcı ve arındırıcı özellikleri ile özellikle makyajınızı yapmadan önce ve makyajınızı sildikten hemen sonra faydalanabileceğiniz mucizevi karışımlardır. İşte tonik kullanımı ve çeşitleri haberimizde...

YAĞLI CİLTLER İÇİN TONİK

Yağlı ciltlerde en büyük sorun sivilce oluşumuna neden olan büyük gözeneklerdir. Alkollü bir toniği tercih yaptığınızda hem gözenekleriniz sıkışmasına hem de mevcut yağın temizlenmesine imkan vermiş olursunuz. Fakat mutlaka tonik öncesi jel bir temizleme ürünü ile yüzünüzü yıkamanızı tavsiye ederiz.

KARMA CİLTLER İÇİN TONİK

Burun ve alın bölgesinin çabuk yağlandığı ama yanak bölgesinin kuruluğunu koruduğu karma cilt tipinde alkolsüz bir toniği tercih etmelisiniz.

KURU CİLTLER İÇİN TONİK

Yağlanmanın hemen hemen hiç yaşanmadığı aksine kuruluğun ön planda olduğu kuru ciltlerde alkolsüz tonik kullanmanız gerekmektedir.

TONİK NASIL UYGULANIR

Günlük cilt bakımınız en doğru şekilde yapmanız hm cilt yaşınızın yaşınıza oranla çok daha genç kalmasına hem de daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşmanıza olanak sağlamaktadır. Uygulayacağınız ürün her ne olursa olsun mutlaka öncesinde cilt temizliği yapılmış olmalıdır. Uygun bir jel temizleyici ile cilt iyice yıkandıktan hemen sonra yukarıda belirttiğimiz toniklerden cilt tipinize en uygun toniği seçerek bir pamuk yardımı ile cildinize sürmelisiniz. Eğer işlem sonunda pamukta kirli bir renk değişimi varsa bu işlem mutlaka tekrar edilmelidir. Doğru ve ihtiyacınız olan bir tonik ile temizliğinizi yapıp gözeneklerinizi sıkıştırdıktan hemen sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile bakımınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Evde Hazırlayabileceğiniz Tonikler

Elma Sirkesi Toniği: Özellikle yağlı ciltlerin tercih etmesi gereken bu toniği elma sirkesi ve su karıştırılarak meydana getirilir. Gözeneklerin yağdan arındırılmasında oldukça faydalıdır.

Limon Toniği: Soda ve limon suyunun karışımından oluşan bu tonik yine akneli ve yağlı ciltler için uygundur. Toniği uyguladıktan sonra bir süre bekleyip ardından cildin durulanması gerekmektedir.

Papatya Toniği: 500ml su içerisinde bir miktar papatya kaynatılır. Soğumasının ardından bu suyu cildinizi temizlemek için  kullanabilirsiniz. Buz haline getirilerek de kullanılabilecek olan bu toniği cilt sıkılaştırıcı olarak kullanabilrsiniz.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın