Hava değişikliğinin cilt üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor. Ani sıcaklık düşüşü karşısında cilt farklı problemlerle tepki verir. Sonbahar ve kış mevsiminde meydana gelen 5 cilt sorunu ve çözümleri:

CİLT KURULUĞU VE DOKU BOZUKLUĞU: Soğuk hava ilk önce cildin kurumasına ve bu nedenle cilt dokusunun bozulmasına neden oluyor. Bu yüzden yüz kadar vücudu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yazın losyonlarla beslediğimiz vücudunuzu soğuk havalarda kremsi ürünlerle besleyin.

KEPEK SORUNU: Cilt kadar saç derisi de değişen iklimden etkileniyor. Yazın daha yağlı olab saç derisi, kışın bakteri ve mantar üretebilir ve soğuk hava saç derinizi bile kurutabilir. Tüm bu sorunlarla beraber artan kepekler canınızı sıkabilir. Kepek sorunundan kurtulmak için içeriğinde çinko piriton bulunan şampuanları kullanın.

ÇATLAYAN DUDAKLAR: Dudak derisi yüzünüzdeki en hassas bölgelerden biri. Küçük değişimlerden bile anında etkilenen dudakların hava sıcaklığındaki düşüşlerden de nasibi alıyor. Çatlayan ve acıyan dudaklarınız için gün boyunca kullanacağınız bir dudak balmı yanınızdan ayırmayın.

KERATOSİS PİLARİS: Keratosis Pilaris dirseklerin arkasında meydana gelen pütürcüklerdir. Daha çok mevsim değişikliklerinde ve soğuk havalarda gördüğümüz bu durum genetik de olabilir. Eğer bu doku bozukluğunu dönemsel olarak görüyorsanız cilt peelingi yapan salisilik asitli ürünler kullanabilirsiniz.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.