Tırnaklarımız ne kadar bakımlı olursa olsun mutlaka şeytan tırnağı dediğimiz durumla karşılaşırız. Bazen şeytan tırnağı parmaklarımızı kullanmamıza engel olabilir. Şeytan tırnağı durumu parmaklarınızın fazladan deri üretimi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.Peki, Şeytan Tırnağının Oluşumunu Nasıl Engelleriz? 

ŞEYTAN TIRNAĞININ SEBEPLERİ

Bu durum kış aylarında daha çok ortaya çıkmaktadır. Cildin veya derinin soğuk hava etkisiyle kuruması, kimyasal maddelerin kullanımı ve suyla fazla haşır neşir olma şeytan tırnağının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Tırnaklarını yiyen kişilerde bu durum daha sık görülür. Tırnakları dişlemek tırnak altında bulunan tırnak yatağına zarar verir.

Şeytan tırnağının oluşmasının bir diğer nedeni ise ters manikür işlemleridir. Tırnak çevresindeki ölü derileri kesmek şeytan tırnağına neden olabilir.

ŞEYTAN TIRNAĞININ OLUŞUMUNU NASIL ENGELLERİZ?

Şeytan tırnağı çok sık şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak bunu engellemek bizim elimizde. Bunun içinde bazı basit önlemleri almamız yeterli olacaktır.

Tırnağınız şeytan tırnağı oluşumuna meyilli ise elinize sık olarak nemlendirici sürünüz.

Düzenli olarak manikür yoluyla tırnaklarınızın bakımını yaptırınız. Tırnakları yuvarlak kesiniz ve etrafındaki deriye zarar vermemeye özen gösteriniz. Manikür yaptırırken parmaklarınızı ıslatınız.

Yiyecekleriniz B vitamini, demir ve kalsiyum açısından zengin besinler içersin. Bu besinler tırnaklarınızın güçlenmesini sağlar. Ayrıca her gün yeterli miktarda su içmek de tırnaklarınızın kurumasını engelleyecektir.

ŞEYTAN TIRNAĞININ TEDAVİSİ

Şeytan tırnağınızın daha kolay alınması için tırnaklarınızı 5 – 15 dakika sıcak suda ya da zeytinyağında bekletin.

Şeytan tırnağınıza anti bakteriyel nemlendirici sürerek enfeksiyon kapmasını engelleyin.

Etkilenen bölgeye ya bir krem sürün ya da yara bandı koyun.


Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın