Hamilelik Testi

Âdetin belki birkaç gün belki de birkaç hafta gecikti. Belki de daha vakti bile gelmedi, ama içinde değişik bir şeyler olduğunu hissediyorsun. Aklında uçuşan birçok soru var. İşte, böyle zamanlarda kadınların kafasının içinde dönüp duran hamilelik testi ile ilgili soruları bu yazıda cevapladık.

Hamilelik Testi

Âdetin belki birkaç gün belki de birkaç hafta gecikti. Belki de daha vakti bile gelmedi, ama içinde değişik bir şeyler olduğunu hissediyorsun. Aklında uçuşan birçok soru var. İşte, böyle zamanlarda kadınların kafasının içinde dönüp duran hamilelik testi ile ilgili soruları bu yazıda cevapladık.

GEBELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Hamilelik testinin doğru sonuç vermesi için yumurtanın sperm tarafından döllenmiş olmasının yanı sıra HCG hormonunun salgılanmaya başlanması gerekir. Eğer zamanından çok erken bir dönemde testi yaparsan, hamile olduğun durumda dahi negatif bir sonuçla karşılaşabilirsin. O yüzden hamilelik testi yapmak için âdetinin gecikmesinin üzerinden 3 ya da 4 günlük bir süre geçmesini beklemelisin.

NE ZAMAN HAMİLELİK TESTİ YAPTIRMALIYIM

Eğer âdet dönemlerin düzensiz ise hamilelik testini ne zaman yapman gerektiğin konusunda aklın karışabilir. Böyle bir durumda test gününe karar vermek için son 6 ay içindeki en uzun âdet dönemin kadar bekleyebilir, ardından test yapabilirsin.

YAPTIĞIM TESTTE ÇİZİK ÇIKTI, BUDURUMDAN NE YAPMALIYIM

Bir gebelik testinin pozitif sonuç vermesinin tek yolu, vücudunda HCG hormonunun bulunmasıdır. Bu hormon ise sadece hamile olduğun durumda vücudunda bulunur. Bu sebeple hamilelik testi sonucunda silik çizgi dahi gördüysen bu, hamile olduğun anlamına gelir.

GEBELİK TESTİ ÖNCE POZİTİF, SONRA NEGATİF ÇIKTI NEDEN OLABİLİR?

Böyle bir durumla karşılaştıysan kimyasal bir gebelik geçirmiş olabilirsin. Peki, bu ne demek?

Kimyasal gebelikte yumurta döllenir ve rahme yerleşmeye başlar. Ancak bir sebeple yerleşmeyi tamamlayamaz. Bunun sonucunda ise âdet görmeye başlarsın.

Uzmanlar tüm gebeliklerin %70’e varan bir oranla bu şekilde son bulduğunu düşünür. Kadınlar ise bu durumun hiç farkına varmadan âdetlerinin biraz geciktiğini düşünebilirler. Çünkü kimyasal gebeliği anlamanın tek yolu, çok erken yapılmış bir gebelik testi ve ardından geç başlayan bir âdet kanamasıdır.

GEBELİK TESTİ POZİTİF ÇIKTI AMA ADET OLDUM!

Muhtemelen yeniden gebelik testi yaparsan negatif sonuçla karşılaşacaksın. Çünkü bir önceki soruda açıkladığımız gibi kimyasal gebelik geçirmiş ve yumurta rahme tam olarak yerleşemediği için âdet olmuşsundur.

HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Evde gebelik testi yapmak, karşılaştığın en kolay testlerden biri olabilir. Sadece aldığın hamilelik testinin içinde yazan talimatları uygulaman ve kısa bir süre beklemen gerekir. Ancak hamile olup olmadığın konusunda fazla heyecanlı olduğun için bazı önemli noktaları gözden kaçırabilirsin. Bu ihtimale karşı birkaç öneride bulunalım:

 • Testin markasına göre çubuğu idrarına tutman ya da idrarını bir kaba alıp çubuğu içine batırman gerekebilir.

 • Sonucu görmek için beklediğin sırada, testi sıcak olmayan düz bir yüzey üzerine bırakabilirsin. Önerilen bekleme süresinin sonunda sonuca bakman iyi olur; çünkü süreyi uzatmak ya da kısaltmak sonucu değiştirebilir ve yanlış bir sonuca ulaşmana neden olabilir.

 • Günün ilk idrarıyla testi yapman şart değil; ancak son 4 saat içinde idrara çıkmamış olman doğru sonuç çıkma ihtimalini arttırır.

  ADET DÖNEMİNDE HAMİLE KALINIR MI?

  Gebelik istemeyen ve âdet döneminde korunmasız cinsel ilişkiye giren çiftlerin hamilelik sonucuyla karşılaştıkları bilinir. Özellikle âdet döneminin sonlarına doğru âdet kanamalarının kesildiği ama küçük lekelenmelerin olduğu zamanlar risk taşır. Çünkü spermler genellikle 72 saat kadar vajinada canlı kalabilir ve bu zaman kadının hormonları ve metabolizma düzeni ile ilişkili olarak uzayabilir. Bu anlamda âdet döneminde gebelik riski yoktur diyemeyiz.

  Ayrıca âdet döneminde vajinayı mikrop ve enfeksiyondan koruyan laktik asit üretimi durur. Bu anlamda sadece istenmeyen gebeliklerden korunmak için değil; mikrop ve enfeksiyon kapma risklerini de azaltmak için korunmanı öneririz.

  Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR