Bazen inek sütünün bünyemize ağır geldiği ve sindirim problemlerine yol açtığı durumlar yaşanabilir. Hayvansal gıdaları tüketmeyen insan sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden farklı arayışta olanlar için hem sağlıklı hem de yapımı kolay olan badem sütünün tarifini veriyoruz.

KİLO VERMEYE YARDIMCIDIR

Badem sütü kilo vermek isteyenlerin de tercih ettiği, laktoz içermeyen bir süttür.  Antioksidanlar, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açıısndan çok zengindir. Soya sütünden daha az kalori içerir. Ayrıca gastrit tedavisinde kullanılır.

SAÇLARI GÜÇLENDİRİR

İyi kolesterolü artırır ve kötü kolesterolü düşürür. Bağırsaklardaki şeker ve yağ emilimine yardımcı olur. İshal ve kusmaya sebep olan potasyum kaybını önler. Vücut için gerekli potasyumu tedarik eder. Lif içerdiği için bağırsak duvarlarını korur. İçeriği B12 vitamini sayesinde saçları ve tırnakları güçlendirir. Ayrıca cildi nemlendirir.

Badem sütünün tarifi;

Malzemeler;

- 2 su bardağı çiğ badem (çiğ bademi marketlerle kolayca bulabilirsiniz)

- 6 su bardağı içme suyu

- Dilerseniz toz tarçın

- Saklamak için sürahi

- İnce bir tülbent

Tarifi;

Bademleri bir gece önceden suya koyun. 8 saat kadar su içerisinde dinlendirilen bademleri sudan süzün. Ardından iyice şişmiş bademleri içme suyuyla beraber miksere koyup pürüzsüz hale gelene kadar mikserden geçirin. Sürahinin ağız kısmına bir tülbent yerleştirin ve mikserden geçmiş karışımı bu tülbent üzerine dökün. Böylelikle bademin posası tülbent üzerinde kalmış olacak. Ardından temiz elinizle tülbenti iyice sıkarak süzme işlemine devam edin. Çiğ badem sütünü tatlandırmak için içerisine tarçın ilave edebilirsiniz. İşte sütünüz hazır!

 

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.