Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminde gün içinde sürekli giyilen çoraplara ve kalın botlara maruz kalan ayaklarımız havasız kalıyor. Peki ayaklarımızı pürüssüz ve sağlıklı hale getirmek için evde kendimiz nasıl bakım yapabiliriz? Detaylar haberimizde...

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

EVDE AYAK BAKIMI

Öncelikle bir kovaya sıcak su doldurun. Bu suyun içerisine ortalama 3-4 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Ayaklarınızı 20 dakika bu suyun içinde bekleterek etlerinizin yumuşamasını sağlayın.

Ayaklarınızın tüm bölgesini havlu yardımı ile kurulayın. Tırnaklarınızı istediğiniz boyutta kesin. Tırnaklarınızı kestikten sonra pedikür makası yardımı ile tırnak kenarınızdaki etleri kesin.

Tırnaklarınızdaki katikülleri küçük tahta parçası ile itebilirsiniz.

Ayak topuklarınızı topuk taşı ile ölü derilerden arındırın.

Son olarak oje sürmek sizin seçiminiz olacaktır. İşte evde pedikür işlemi bu kadar basit.

EVDE TIRNAK BAKIMINDA PÜF NOKTALAR

Her duşa girdiğinizde mutlaka ponza taşını topuklarınıza sürerek ölü derilerin atılmasını sağlayın. nazikce uygulamak deride aşınmaya sebep olmayacaktır. Topuğunuzda oluşan çatlaklarla oynamamaya özen gösterin. Ölü derinizi soymaya çalışmayın.

Gün içerisinde hep bir koşuşturmaca içinde iseniz her gün aynı ayakkabıyı giyinmeyin. Ayakkabılarınızın müsait bir alanda hava almasını sağlayın. Ayaklarınız için pamuklu çoraplar tercihiniz olsun. Gün içerisinde terleyen ayaklar hava almayınca bakterilerin üremesine ve çeşitli tırnak hastalıklarının oluşmasına olanak sağlayabiliyor. Bu nedenle ayağınıza seçeceğiniz ayakkabının hava alır olması ayaklarınızın çok terlemeyerek bakterilerin ve kötü kokuların oluşumunu ortadan kaldıracaktır.

15 günde bir peeling yapabilirsiniz. Peeling ölü derileri ciltten arındırarak yeni hücrelerin oluşumunu sağlar.

Tırnak etlerinizi gerekmediği sürece kesmemeye dikkat edin. Açık yaraların ve iltihapların oluşmasına neden olabilirsiniz.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR