Epidural ya da halk dilindeki “ağrısız doğum” normal ve sezaryen doğumlarda çekilen ağrıları ortadan kaldıran bölgesel bir anestezi türü. Anneler epidural doğum yöntemiyle ağrısız bir doğum gerçekleştirmenin keyfinin yanında, tercihleri sezaryenden yana olursa bebeği erkenden görebilme şansı da buluyorlar.

EPİDURAL NORMAL DOĞUM NEDİR?

Doğum, normal veya sezaryen şeklinde gerçekleştirilebilir. Epidural doğumsa aslında iki doğumun birleşimi olarak görülebilir. Sezaryende yapılan genel anestezi yerine lokal epiduralanestezi yapılarak anne'nin ağrısız bir doğum geçirmesi sağlanırken bebek normal yollarla doğmuş olur. Epidural doğum yapacak anne adayı doğum esnasında baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta doğum anına kadar yürüyebilir ancak ağrıyı hissetmez. Doğum esnasında genel anestezinin aksine her şeyi duyup görebilir.

EPİDURAL NORMAL DOĞUM NASIL YAPILIR?

Anestezi doktoru, anne adayını yan yatırır ve epidural anestezinin uygulanacağı bölgeyi belirler. Bu bölge antiseptik madde ile silindikten sonra steril bir bezle örtülür ve sonrasında cildi uyuşturucu bir iğne yapılır. Bu iğne, epidural anestezinin yapılacağı zaman oluşacak ağrıyı hafifletmek içindir. Belirlenen bölgeye ucu küt bir iğne ile katater yerleştirilir ve ilaç verilir. Kateter, çok ince bir sondacık olduğundan kişinin ve dolayısıyla kateterin yerinden oynanaması çok önemlidir. Bu yüzden kateter hastanın sırtına sabitlenir. Sonrasında belirli aralıklarla pompa aracılığıyla ilaç verilmeye devam edilir. Normal doğumda, ilaç verildikten 15 dakika sonra anne adayı kasılmaları hisseder fakat ağrı duymamaya başlar. Doğum uzadığında veya ihtiyaç olduğunda ek doz ilaç verilebilir. Kateterin takılması ve doğum esnasında sabitlenmesi anne adayları için çok rahat bir deneyimdir.

EPİDURAL NORMAL DOĞUM AVANTAJI

Epidural normal doğum doğru dozda uygulandığında ağrısız bir şekilde doğumu hızlandırır, uygulamadan sonra yürüyememe gibi sorunlara yol açmaz, sersemletme, gaz çıkaramama gibi sorunlar yaratmaz, psikolojik rahatlama ile rahmin açılması çok daha kolay olur.

EPİDURAL NORMAL DOĞUM RİSKLERİ

En önemlisi işlemin yüzde yüz başarı oranı yoktur ve başarısız olunduğunda yine ağrı hissi duyulabilir. Nadiren idrar yapımında zorlanma ve kateter takılan bölgede enfeksiyon görülebilir. Bunun haricinde çok kilolu hastalarda belden anestezi daha zor olabilir. Tüm bu ihtimaller için doğum öncesi doktor kontrolü ile epidural normal doğuma karar verilmelidir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın