Her kadın makyajsız da güzel bir cilde sahip olmak ister ancak bu her zaman mümkün değildir. Bazen genetik ve çevresel faktörler buna engel olur. Cildinizin makyajsız da canlı ve sağlıklı görünmesi için birkaç önerimiz var. İşte detaylar...

Cildinizi günde iki defa temizleyin

Ciltte gece boyunca biriken yağ ve atıklardan; gün içinde ise kir, toz ve makyajdan arındırmanız gerekiyor. Bu yüzden mutlaka cildinizi sabah-akşam olmak üzere günde iki kez temizleyin.

Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte cilt kuruğu artıyor. Cilt yüzeyinde, ince bir koruyucu tabaka oluşturarak cildi zararlı dış faktörlerden koruyan nemlendiriciler, bu kuruluğa bağlı çatlamalara, pullanma ve dökülmelere karşı cildi koruyor.

Bol bol su için

Cildinizin doğal yoldan nemlenmesinin tek yolu su içmekten geçiyor. Günlük yaklaşık olarak 8-10 bardak su tüketimi, hayati ihtiyaçlarımızı karşıladığı gibi, cildin sağlığını ve güzelliğini koruması için çok önemli.

Günde 7-8 saat uyuyun

Herkesin bildiği gibi düzensiz uyku vücudumuzda pek çok olumsuz etkiye sahiptir. Düzensiz uyku saatleri ile yeteri kadar dinlenemeyen hücrelerde serbest oksijen radikalleri ortaya çıkar ve bu cildinizin canlı görünmesini etkileyebilir. Bu bakımdan mutlaka günde 8 saat uyumaya özen gösterin.

Meyve sebze ve protein tüketin

Ciltteki yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ve engellemek için günlük beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Sağlıklı bir cilt için özellikle meyve, sebze ve proteinden zengin beslenme büyük önem taşıyor.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.