Biberona Prinç Unu Maması Tarifi

Bebekler için ilk altı ay sadece anne sütü alımı oldukça önemlidir. Ek gıdaya geçiş süresi için mutlaka doktordan onay almak ve durumla ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Pirinç unu, anne sütünün yanında verilebilen ilk ek gıdalardandır. Ancak 4 aylıktan küçük bebeklere pirinç unu verilmemelidir.

Biberona Prinç Unu Maması Tarifi

 Bebekler için ilk altı ay sadece anne sütü alımı oldukça önemlidir. Ek gıdaya geçiş süresi için mutlaka doktordan onay almak ve durumla ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Pirinç unu, anne sütünün yanında verilebilen ilk ek gıdalardandır. Ancak 4 aylıktan küçük bebeklere pirinç unu verilmemelidir. Sonrası için de doktordan bilgi almak oldukça önem taşır.

PRİNÇ UNUYLA YAPILAN BİBERON MAMASI

Pirinç unu, biberonda mama şeklinde tüketilecek şekilde hazırlanabilmektedir. Pirinç unu biberon maması bebeklerin severek tükettiği bir mama olmaktadır. Bebekler için kaynatılmış ve ılımaya bırakılmış olan suyun içine ki burada ölçü genelde 180 ml su olmaktadır, 3 ya da 3 buçuk yemek kaşığı pirinç unu eklenerek karıştırılırsa biberonla içilebilecek bir mama elde edilebilir. Ölçüler bebeklerin durumuna göre değişiklik gösterir. Ek gıdaya ilk başlandığında pirinç unu biberon maması küçük ölçülerle hazırlanmalı sonrasında ölçüler arttırılmalıdır. Gerekli ölçü bilgisini çocuk doktorlarından edinmek de mümkündür. Ek gıdaya başlanıldığında ilk zamanlar bebeklerde bu durumu ret etme hali olabilir. Bu oldukça normaldir. Pirinç unu genelde bebeklerin sevdiği bir mama olmaktadır. Bebeğin ayına göre bazı uygun gıdalar pirinç unuyla hazırlanan mamaya ilave edilebilir ve bu mama kaşıkla da tüketilebilir. Burada bebeğin ayına göre tüketebileceği ek gıdaları bilmek ve ayından önce tatmaması gereken gıdaları kullanmamak gerekir.

1-MAMA İLE YAPIMI

Malzemeler

1 bardak su
3 tatlı kaşığı pirinç unu
6 ölçek mama tozu

Yapılışı

Su ile pirinç unu soğukken karıştırılıp ağır ateşte yavaş yavaş kaynatılır, koyulaşmaya başlayınca mama tozu ilave edilir. Biraz daha karıştırılıp bırakılır. Soğuyunca bebeğe verilir, buzdolabında iki üç günden fazla bekletilmemeli.

2- SU İLE YAPIMI

Malzemeler

3 tatlı kaşığı pirinç unu
1 çay bardağı su

Yapılışı

Su ile pirinç unu soğukken karıştırılıp ağır ağır pişirilir. Koyulaşmaya başladığında ocaktan alınır.
(pişip biraz soğuyunca anne sütü ile karıştırılıp verilebilir.)

 

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın


[G-#13397]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR