Boya işlemlerinden sonra badana lekeleri büyük sorundur. Bu yüzden badana sırasında etrafa boyanın damlamasını engellemek için yüzeye naylon serilmelidir. Boyanın etrafa sıçramaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Peki, boya lekesi nasıl temizlenir? İşte tüm detaylar haberimizde...

Eğer boya yapılmaya başlandıysa kıyafetlere ve etrafa büyük ihtimal boya lekesi bulaşır. Bu gibi durumlarda boyanın giysiye yada duvara bulaştı anda direk müdahale edilmelidir. Çünkü boya bulaştığında boyayı çıkarmayıp beklemek, boyanın derine işlemesini sağlar ve boyanın çıkması zorlaşır. Bu sebeple gerekli önlemler kısa sürede alınmalıdır.

Badana lekelerini çıkarmada farklı yöntemler uygulanabilir. Etrafa bulaşan boya lekesi terebentin ile silinerek çıkarılabilir. Terebentinin ılık olması daha uygundur. Bu sebeple terebentin şişesini ılık suda bekletmek gerekir. Daha sonra terebentini badana lekelerinin olduğu yerlere temiz bez yardımıyla silmek yeterli olacaktır. Badana lekesinin bulunduğu kısma tiner döküp silinmesi boya lekesinin çıkmasını kolaylaştırır. Fakat tinerin kötü kokusundan dolayı terebentin kullanmak daha uygun olabilir. Bu şekilde badana lekeleri silinip, çıkartılabilir.

PLASTİK BOYA NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Plastik boya çok zor çıkarılan bir boyadır. Badana lekeleri temizlenirken boyanın çeşidini bilmek önemlidir. 

Eğer boya halıya bulaşmışsa mutlaka kuru temizlemeye götürülmelidir. Eğer yüzeylere dökülen boya kurumamışsa bir bez yardımıyla tampon yaparcasına temizlenmelidir. Eğer normal silinirse, boya döşemelerin arasına girer ve dağılır. Bu durum daha kötüdür. Plastik boyanın kuruduğu durumlarda temizlik firmalarıyla iletişime geçilmelidir. Genelde temizlik firmaları, kimyasal deterjanlar aracılığıyla lekeleri çıkarabilmektedir.

YAĞLI BOYA NASIL TEMİZLENMELİDİR? 

Yağlı boya eğer kurumamışsa üzerine pudra dökülmeli daha sonra alkollü bir bezle silinmelidir. Eğer boya lekesi kurumuşsa, lekenin üzerine amonyak dökülmelidir ve boyanın yumuşaması için beklenmelidir. Daha sonra üzerindeki leke, alkollü yada eterli bir bez ile silinmelidir. Tiner yardımıyla da yağlı boya lekesi çıkabilir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın