Anne Sütü Neden Önemlidir?

Sağlıklı bir toplum ve gelecek için yapılabilecek en büyük yatırım anne sütüdür. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını karşılarken aynı zamanda en uygun ve ideal besindir. Peki, anne sütünün önemi nedir? Anne sütü neden önemlidir? Detaylar haberimizde…

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Aileye yeni bir bireyin katılmasının herkesin hayatı boyunca yaşayabileceği en büyük mutluluk olduğunu dile getiren Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sevim Ünal, bu küçük aile bireyinin beslenmesi için en ideal besininin anne sütü olduğunun altını çizdi.

Dünyaya yeni gelen bir bebek için anne sütünün en ideal, doğal, her zaman kullanıma hazır ve uygun bir besin olduğunu belirten Prof. Dr. Ünal, ‘Anne sütü bebeğinizin ilk aşısıdır. Bebeğinizin sindirim sisteminde zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engeller ve enfeksiyonlara karşı onu korur. Sindirimi kolaydır ve ağrı kesici etkisi vardır. Uzun süre emzirilen bebekler daha huzurlu, zeka düzeyleri daha yüksek, erişkin yaşlarda daha sağlıklı bireyler olur. Emziren anneler de gebelikte aldığı kiloları daha hızlı verirler. Uzun süre bebeklerini emziren annelerde yumurtalık-meme kanseri, diyabet, depresyon, kanama ve osteoporoz daha az görülür. Zamanında doğmuş bebekler için en uygun beslenme şekli kendi annesi tarafından emzirilmesidir’ dedi.

Anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını ilk 6 ayda tamamen, enerji ihtiyacını 6 aydan 12 aya kadar yüzde 50, 12 aydan sonra yüzde 30’unu karşıladığını belirten Prof. Dr. Ünal, ‘Erken doğmuş bebeklerin de hızlı büyümek, daha az hasta olmak, hastalandıklarında daha hızlı iyileşmek ve daha sağlıklı olabilmek için anne sütüne daha çok ihtiyacı vardır. Anne ve bebek sağlığı için emzirme çok önemlidir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz yavrularımızın sağlıklı olmaları ve daha iyi gelişmeleri için ilk 6 ay tek başına anne sütüyle beslemeli, emzirmeye 2 yaşına kadar devam etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir toplum ve geleceğiniz için yapılacak en büyük yatırım anne sütüdür’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR