İYİ Parti’de Meral Akşener devri kapanıyor: Favori isim Müsavat Dervişoğlu

Yerel seçimde hayal kırıklığı yaratan İYİ Parti’de Genel Başkan Meral Akşener, ay sonundaki olağanüstü kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Akşener’in açıklaması sonrası yeni İYİ Parti liderinin kim olacağı sorusu merak edilmeye başlandı. İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın ve Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun koltuğa talip olduğu öğrenilirken Dervişoğlu’nun favori gösterildiği ifade edildi.

09.04.2024-09:32 - (Son Güncelleme: 09.04.2024-16:16)

İYİ Parti’de, yerel seçimlerde alınan başarısız sonucun artından kazanlar kaynıyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 27 Nisan’daki olağanüstü kurultayda aday olmayacağını açıklamasının ardından başkan adaylarının kim olacağı sorusu merak ediliyor. . İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın ve Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu adaylıklarını açıklarken, taban ve halkın favorisinin Dervişoğlu olduğu ifade edildi.

Adaylar ortaya çıkmaya başladı

Akşam’dan Melik Yiğitel’in hazırladığı habere göre; Meral Akşener, 2018'de Genel Başkanlık görevinden ayrılma kararı alıp olağanüstü kurultay çağrısında bulunmuştu. Ancak bu karar sonrası, İYİ Parti yönetimi ve milletvekilleri yoğun bir ikna çabasıyla Akşener'i kararından vazgeçirmişti. Ancak dün boyunca konuştuğum İYİ Partili üst düzey yöneticiler, Akşener'in bu sefer aday olmayacağı konusunda hemfikirdi. Gerçekten de, Akşener'in açıklamasından kısa bir süre sonra partinin önde gelen isimleri adaylıklarını duyurdular.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Akşener'in kararını "saygıyla karşıladığını" ifade ederek, "Böylesine kritik bir eşikte gelişmelere kayıtsız kalabilmem ve tarihin üzerime yüklediği sorumluluktan uzak durabilmem mümkün değildir" diyerek adaylığını açıkladı. Akşener'e yakın isimlerden Grup Başkanı Koray Aydın ise parti teşkilatıyla yaptığı istişareler sonrasında genel başkanlığa aday olduğunu duyurdu ve "Büyük fedakarlıklarla partimizi kuran, bugünlere getiren, aldığı 'Olağanüstü Kurultay' kararıyla partimizin önünü açan ve yeniden aday olmayacağını açıklayan Genel Başkanımız Meral Akşener'e teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

İYİ Parti’de Meral Akşener devri kapanıyor: Favori isim Müsavat Dervişoğlu

Ayrıca, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve İYİ Parti'nin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz da adaylıklarını açıklamışlardı.

Akşener o ismi destekliyor

Görüştüğüm İYİ Partili üst düzey yöneticiler, Müsavat Dervişoğlu'nun Akşener'e son derece yakın bir isim olduğunu belirtti. Kaynaklar, Dervişoğlu ve Akşener'in birkaç gün önce gerçekleştirdikleri toplantının ardından aday olmama kararının alındığına işaret etti. Akşener'in, Dervişoğlu'nu destekleyeceği söylentilerini birçok kişiden duyduğumu belirtmek gerek. 

Görüştüğüm kaynaklar, Koray Aydın'ın delege üzerinde etkili bir figür olduğunu ancak Dervişoğlu'nun da parti tabanı, özellikle milliyetçi seçmenler üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu dile getirdi. Genel Başkanlık yarışında Dervişoğlu'nun bir adım önde olduğunu ifade ettiler. Ayrıca, Genel Başkanlık için sürpriz isimler de konuşuluyor. Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ile İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı görevinden kısa bir süre önce istifa eden Bilge Yılmaz'ın da aday olabileceği değerlendiriliyor.

Ümit Özlale de istifa etti

Akşener'in genel başkan adaylığından çekilmesi sonrasında İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinden istifa etti. Özlale, "Artık parti içindeki başlangıç heyecanının kaybolduğunu, makul çözümler sunmanın zorlaştığını ve siyasi faaliyetlerin imkansız hale geldiğini üzülerek görmekteyim. Bu sebeple istifa etme kararı aldım." açıklamasında bulundu.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal