İsveç’te pişmanlık kendini gösterdi: Türkiye’ye ihtiyacımız var

İsveç Başkanı Ulf Kristersson, kitleleri sükunete davet ederek, 'İsveç çok ciddi bir güvenlik politikası uyguluyor. NATO'ya hızlı şekilde girmek için Türkiye ile diyaloğa ihtiyacımız var' dedi.

26.01.2023-16:03 - (Son Güncelleme: 26.01.2023-16:10) İsveç’te pişmanlık kendini gösterdi: Türkiye’ye ihtiyacımız var

Mısır’daki El Ezher Kurumunun tüm Müslümanlara, Hollanda ve İsveç’e ait bütün ürüleri boykot etme çağrısından sonra İsveç hükümeti endişeye kapıldı. Kristersson, toplumu sükunete davet ederek, "Türkiye ile diyaloğa ihtiyacımız var." dedi.

Mısır'daki El-Ezher Kurumunun tüm Müslümanlara, Hollanda ve İsveç ürünlerini boykot etme çağrısı, İsveç hükümetinde endişeye yol açtı. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, devlet televizyonu SVT'ye konuyla ilgili açıklama yaptı.

Kristersson, boykot çağrısına ilişkin İsveç'in birçok Müslüman ülkeyle iyi olan ilişkilerini etkileyebileceğini belirterek, "Boykot çağrısı, İsveç şirketleri için çok büyük riskler taşıyor. Ayrıca bu dünyanın farklı bölgelerinde ve birçok Müslüman ülkesiyle İsveç'in ilişkilerine olumsuz yansıyabilir." ifadelerini kullandı.

Stockholm’deki Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını olayını “ifade özgürlüğü” olarak değerlendiren İsveç hükümeti, Müslüman ülkelerden gelen boykot çağrısına ilişkin "düşünce ve ifade özgürlüğünün önemli olduğunu ancak diğer ülkelerin hassasiyetlerinin de anlaşılması gerektiğini" söylemesi dikkati çekti.

Türkiye’ye ihtiyacımız var

Ristersson'dan Türkiye ile diyalog çağrısı

Kristersson, toplumu sükunete de davet ederek, "İsveç çok ciddi bir güvenlik politikası uyguluyor. NATO'ya hızlı şekilde girmek için Türkiye ile diyaloğa ihtiyacımız var." dedi.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, 21 Ocak'ta, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında gerçekleştirdiği eylem sırasında Paludan'ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti. Hollanda'da ırkçı "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld de 23 Ocak'ta Lahey kentinde Kur'an-ı Kerim yırtmıştı.

Bunun üzerine Mısır'daki El-Ezher Kurumu tüm Müslümanları, Hollanda ve İsveç ürünlerini boykot etmeye çağırmıştı.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal