İslam Memiş yatırım yapacakları uyardı: Çok büyük bir şey gelmekte!

İslam Memiş, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gelişmeleri değerlendirdi. Altın ve Para Piyasaları uzmanı olan Memiş, çok büyük bir şeyin yaklaşmakta olduğunu söyledi.

07.07.2022-16:22 - (Son Güncelleme: 07.07.2022-18:00) İslam Memiş yatırım yapacakları uyardı: Çok büyük bir şey gelmekte!

İslam Memiş, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından gelişmeleri değerlendirdi. Altın ve Para Piyasaları uzmanı olan Memiş, çok büyük bir şeyin yaklaşmakta olduğunu söyledi

"Baskılanan bir piyasa"

Piyasanın baskılandığını ve Merkez Bankalarının dar bant aralığında tuttuğu ifade eden Memiş, "Enflasyonun kabullenilmesi, öngörülemezlik aslında bir itiraf niteliğinde. Bundan sonraki süreçlerde biz en çok eylül itibarıyla, merkez bankalarından aslında resesyon haziranda başlamıştı itirafını da duyacağız. Dünyadaki hiçbir insan hissetmiyor ama baskılanan bir piyasa var karşımızda. Merkez Bankaları dar bant aralığını tutuyor." ifadelerini kullandı.

"Fırsatçılık ekonomisi"

Piyasalarda oluşan dengesizliklerden kaynaklanan fırsatçıların türediğini ifade eden Memiş, "Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın maliye ayağının sahada daha aktif yer alması lazım. Her gün zam güncellemesi var, hiç kimse sormuyor artık bu neden bu kadar pahalı. Çünkü piyasalardaki dengesizlik ortada. Fırsatçılık ekonomisi de doğuyor. Turizm bölgelerinde bunu daha çok hissediyor olacağız." açıklamalarında bulundu.


"Zamlar yaz aylarında yoğunlaşabilir"

Memiş, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından şu açıklamalarda, "Burada benim takip edeceğim, yıl sonuna kadar işverenlerin maliyet karşısında acaba işsizlik rakamlarına yansıması olur mu. Kayıt dışında bir artış olur mu, göçmenler sanayi bölgelerinde kayıt dışı çalışmaya devam eder mi, üçüncüsü de bunun zam olarak yansıması. Zamlar yaz aylarında yoğunlaşabilir bu açından çok fark edilmeyebilir." ifadelerine yer verdi.

"Verilen sözler var"

İslam Memiş, "7928 liralık maliyet, ister istemez işverenin elemana ihtiyacı var ama zarar etmemesi gerekiyor. Bunun zam yaparak yansıtacak. Her şeye zam olarak yansıyacaktır. Enflasyon karşısında da aslında zamlarla pek bir şey veremeyeceksiniz. Hanehalkının hissettiği enflasyon oranı yüzde 175'tir. Hükümet iyi niyetli bir şekilde mücadelesini sürdürüyor. Verilen sözler var. Merkez Bankası ve diğer kuruluşlar beklentilerini ötelemek zorunda kalıyor. Risklerle birlikte büyüme rakamlar vs. revize edilmek zorunda kalıyor." ifadelerini kullandı.


"İyimser bir ekonomi beklemek hata olur"

Yaz aylarında iyimser ekonominin beklenmemesi gerektiğini ifade eden Memiş, "Bundan sonraki süreçlerde çok düşük bir rakam beklememek gerekiyor. İşvereni, işçisi, memuru, emeklisi, kiraya verecekler, ödeyecekler, herkes bunun hesabını yapmalı. Dövizle borç almayın, altın borç almayın bu konular da önemli olacaktır. Yaz aylarıyla birlikte iyimser bir ekonomi beklemek hata olur." ifadelerine yer verdi.

"Rüzgar farklı esebilir"

İslam Memiş, "Enflasyondaki yükselişler zaten bekleniyordu. Bunun fiyatlamasını dolar tarafında gördük. Rakamsal değerlere baktığımızda dolar tarafında 16-17 seviyesi var. Biz büyük bir ekonomik paket bekliyoruz. Geniş kesime hitap edecek bir ekonomi paketi bekliyoruz. Öncesinden kestirebilirsem sizi haberdar edeceğim. Rüzgar farklı esebilir. Sezinleyebilirsem bunun haberini verebilirim ama şu anda bir gelişme olmadığını söyleyebilirim. Herkes rahat olabilir, tatil modunda olabilir." açıklamalarında bulundu.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal