İMAS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Ertemel açıkladı: Otomobil piyasası tekrar hızlı günlerine geri döndü!

Otomobil fabrikalarında üretim maliyetlerinin yükselerek rekor seviyelere gelmesi, otomobil piyasasında dalgalanmalar yaşandı. Konuyla ilişkin İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Ertemel değerlendirmelerde bulundu.

21.05.2022-11:46 - (Son Güncelleme: 21.05.2022-15:17)İMAS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Ertemel açıkladı: Otomobil piyasası tekrar hızlı günlerine geri döndü!

Rusya-Ukrayna arasında çıkan savaşın sebebiyle otomobil fabrikalarında üretim maliyetlerinin yükselerek rekor seviyelere gelmesi, otomobil piyasasında dalgalanmalar yaşandı. Konuyla ilişkin İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Ertemel açıklamalarda bulundu.

Hızlı günlerine geri döndü

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Ertemel, "2021 yılının Kasım ayından beri yaklaşık 3 ay 2. el otomobil piyasasında durağanlık yaşandı. Son 3 aydır da 2. otomobil piyasası tekrar hızlı günlerine geri döndü. Şu anda alım satım günlerimiz hareketli. Tabi buna bağlı olarak sıfır araç fiyatlarındaki sıkıntılar ikinci ele rağbeti artırıyor. Sıfır araçlarda yaşanan yükseliş ikinci el fiyatlarını da yukarıya taşıyor.” ifadesini kullandı.

Otomobil Piyasası

Fiyatlarının yükselmesini sağlıyor

Hayrettin Ertemel, “ 3 ayda bazı araçlarda yüzde 15-20’ye varan fiyat artışları gözlenmekte. Bu fiyat artışları tahminimize göre yıl sonuna kadar devam edecek. 2. el otomobile talep de sürecek. Sıfır araçlarda yaşanan çip krizi ve yan sanayi maddelerinin olmayışı sıfır araçların piyasaya yeterince girmemesi ikinci el araçların fiyatlarının yükselmesini sağlıyor. Sektör temsilcileri olarak tavsiyemiz eğer müşterilerin araç ile ilgili talepleri varsa yaz sezonu gelmeden araç tedarik etmeleri yönündedir.” İfadelerine yer verdi.

Olumsuz yönde etkiliyor

Konuyla ilişkin açıklamalarında Hayrettin Ertemel, “Hemen hemen 350-400 bin bandına gelmiş gibi gözüküyor. Tüm araç satışlarında esasında ciddi bir talep var. Şu an araçlardaki fiyat artışlarının sebebi enflasyonun yükselmesiyle birlikte insanlar araçları bir yatırım aracı gibi görüyor. İnsanlar otomobilleri böyle görmeye başlayınca bu piyasayı olumsuz yönde etkiliyor.” diye konuştu

Otomobil Piyasası

Kayıt dışı alım satımların ileri boyutta artması

Hayrettin Ertemel, “Burada diğer bir faktör de kayıt dışı alım satımların ileri boyutta artmasıdır. Sektör temsilcileri olarak biz bir an önce devletin bu konuya el atması gerektiğini düşünüyoruz. Kayıt dışılık emlakta olduğu gibi otomobilde de fiyatları speküle ediyor. Araç fiyatlarının artması bu şekilde kayıt dışı tarafından enflasyonun da yükselmesine sebep oluyor." dedi.

Bunun önüne geçilmezse fiyatlar daha da artabilir

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ise, "Sıfır bayilerden mesleğin dışındaki insanlar araç alıp satmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız bayiye gittiğinde araç bulamıyor. Ama mesleğin dışında olup başka işlerle uğraşan bayilerden araba toplayanlar şu an sahneye çıktı. Yani bunun önüne geçilmezse fiyatlar daha da artabilir. İnsanlar istedikleri aracı bayiye gidip bulamayınca piyasadan yüksek fiyattan araç alıyor. Şu an en düşük sıfır aracın fiyatı 350 bin TL. 1.0 motorlu araçlardan bahsediyoruz." İfadelerine yer verdi.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal