İlk Kovid-19 Aşıları Kusurlu Olabilir

Koronavirüs salgını tüm dünyaya diz çöktürtmüşken birçok ülkede aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Ancak yapılan bir uyarıda ilk koronavirüs aşılarının kusurlu olabileceğini ve herkes için faydalı olmayacağı bildirildi.

29.10.2020-12:09 - (Son Güncelleme: 29.10.2020-12:05)İlk Kovid-19 Aşıları Kusurlu Olabilir

İngiltere Aşı Görev Gücü Başkanı Kate Bingham, ilk üretilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarına karşı fazla iyimser olunmaması gerektiği konusunda uyararak, ‘İlk uygulanacak aşılar kusurlu olabilir ve herkes için faydalı olmayabilir’ ifadelerini kullandı.

Bingham, Lancet dergisi için yazdığı makalede, tıp tarihinde hiçbir aşının koronavirüs aşısı kadar beklenmediğini vurguladı.

Salgından kurtulmanın tek yolunun ‘aşılama’ olduğunu belirten Bingham, ilk ortaya çıkacak olan aşılara karşı fazla iyimser yaklaşılmaması konusunda uyarısında bulundu.

Bingham, ‘İlk üretilecek aşılar muhtemelen mükemmel olmayacak. Yeni nesil aşılar kusurlu olabilir ve herkes için faydalı olmayabilir. Buna hazırlıklı olmalıyız’ dedi.

İNGİLTERE AŞI GÖREV GÜCÜ

İngiltere Aşı Görev Gücü, kamu ve özel sektör iş birliğinde potansiyel koronavirüs aşı çalışmalarını desteklemek, çalışmalar için sağlanacak olan finansmanı hareketlendirmek ve klinik deneyleri takip etmek için halen hükümetin bilim danışmanı olarak görev yapan Sir Patrick Vallance tarafından kuruldu.

Aşı Görev Gücü'nde başkanlık görevini yürüten Kate Bingham, Başbakan Boris Johnson'a aşı çalışmaları hakkında rapor sunuyor.

OXFORD AŞISI

İngiltere'de Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ile Oxford Aşı Grubu iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan aşı adayı ‘AZD1222’ için İngiltere ve Hindistan’da 2'nci ve 3'üncü aşama, Brezilya, Güney Afrika ve ABD’de 3'üncü aşama klinik denemeleri devam ediyor.

Tüm dünyada toplam 30 bin sağlıklı gönüllüsü üzerinde test edilmesi planlanan aşı adayı için ABD 1,2 milyar dolar kaynak sağlarken, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri testlerin başarılı olması durumunda şirketten 400 milyon doz aşı satın alma konusunda anlaşmaya vardı.

Hindistan Serum Enstitüsü (SII) iş birliğiyle denemelerde kullanılmak üzere milyonlarca doz aşı üreten şirket, aşı adayının Ekim ayının son günlerinde acil kullanıma hazır hale getirilmesini planlanıyordu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR