İlk kez Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir tatbikata katılan AKINCI, hedefini tam isabetle vurdu!

AKINCI'nın ateşlediği milli mühimmat LGK-82, bulut altında uçan Bayraktar TB2 SİHA'nın lazerle işaretlediği hedefi tam isabetle vurduğu kaydedildi.

02.07.2022-14:50 - (Son Güncelleme: 02.07.2022-14:50) İlk kez Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir tatbikata katılan AKINCI, hedefini tam isabetle vurdu!

Baykar'ın  yaptığı açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen AKINCI Projesi çerçevesinde Baykar tarafından yerli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA'ya yerli olarak üretilen yeni mühimmatların entegrasyon süreci sürüyor.

Tam isabetle vurdu

Yaşanan gelişmeler ile beraber ASELSAN tarafından geliştirilen LGK-82 (Lazer Güdüm Kiti) ile 1 Temmuz'da gerçekleşen test atışı başarıyla gerçekleşti. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'ndan havalanan ve test boyunca ortalama 30 bin feet irtifada bulut üstünde uçan AKINCI'nın ateşlediği milli mühimmat LGK-82, bulut altında uçan Bayraktar TB2 SİHA'nın lazerle işaretlediği hedefi tam isabetle vurduğu kaydedildi.

GÖZDE Güdüm Kiti'ni de taşıdı

Genel maksat bombalarını lazer işaretleme sayesinde kilometrelerce uzaktan hedefini vuran akıllı mühimmatlara çeviren LGK, AKINCI tarafından gerçekleştirilen testte ilk defa bir insansız hava aracı platformundan atılarak görevini başarıyla gerçekleştirdi. AKINCI, LGK-82 attığı test uçuşunda kanat altında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve entegrasyon çalışmaları devam eden GÖZDE Güdüm Kiti'ni de taşıdı.

GÖZDE Güdüm Kiti'ni de taşıdı

İlk kez Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir tatbikata katıldı

Anadolu Kartalı Tatbikatın'da yer alan AKINCI B, gerçeğe yakın savaş ortamında verilen görevleri de başarıyla tamamladı. Milli TİHA AKINCI, Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile ilk kez Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir tatbikata katılmış oldu.

EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatına katılmıştı

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021'de beri operasyonel olarak görev yapan Bayraktar AKINCI TİHA, haziran ayı içerisinde İzmir Seferihisar'da icra edilen EFES-2022 Müşterek Atışlı Fiili Tatbikatına katılmıştı. AKINCI, Batman'da konuşlu olduğu üsten kalkış yaparak Seferihisar'daki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde belirlenen hedeflere atışlarını başarıyla gerçekleştirmiş ve Batman'daki üssüne geri dönmüştü.

Savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar TB2 SİHA'ların teslimatları sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. 2021'de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu. Milli TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA'ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal