Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur doğal ve yüksek düzeyde antioksidan içeren bir bitkidir. Ihlamur çayı yararları nelerdir? Ihlamur çayı nasıl yapılır? Ihlamur saçlara iyi gelir mi? Göz altı morlukları için ıhlamur nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde...

31.12.2018-09:11 - (Son Güncelleme: 19.10.2021-14:30)

Geçtiğimiz aylarda dağlardan toplanarak kurutulan ıhlamurlar, havaların soğuması ile birlikte oldukça talep görmeye başladı. Kış aylarında artış gösteren gribal enfeksiyonlara karşı vazgeçilmez bir bitki olan ıhlamurun fiyatı 200 ila 400 lira arasında değişim göstermektedir.

Nilüfer Köylü Pazarı'nda bitkisel çay satışı yapan esnaf Serdar Çelik, çiçek ıhlamurun kilosunun 400, yaprak ıhlamurun kilosunun ise 200 lira olduğunu belirterek  ıhlamurları 50 gramlık paketler hâlinde hazırlayıp 10 liradan sattıklarını anlattı. Çelik, ıhlamurda bu sene verimin düşük olduğunu söyleyerek fiyatlara yansımasını şöyle aktardı: "Bu yıl ıhlamurda rekolte düşük. Aşırı bir talep var, ama mal yok. Ihlamurlar bize Bursa'nın dağ ilçelerinden Orhaneli'den ve Karacabey Boğazı'ndan geliyor. Tahminim bu kış fiyatlar hiç düşmeyecek, aksine artacak. Bence önümüzdeki aylarda ıhlamurun kilosu 600 liraya kadar yükselecek'' 

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Ihlamur doğal ve yüksek düzeyde antioksidan içeren bir bitkidir. Ihlamur çayı ise fermente edilen ıhlamur ağacının çiçekli yapraklarından oluşmaktadır. Ihlamur bitkisinin çayı, geçmiş yıllardan beri geleneksel olarak grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının olumsuz etkilerini azaltmak ve bu hastalıklardan korunmak amacıyla tüketilmelidir. Ihlamur çayı faydaları nelerdir? Ihlamur çayı nasıl demlenir?

- Ihlamur çayının içeriğindeki uçucu yağların etkisi ile vücudun ve zihnin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. 

- Ihlamur çayı strese bağlı olarak ortaya çıkan akne ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarının iyileşmesini sağlar.

- Ihlamur ve bal birlikte tüketildiğinde boğaz bölgesinde oluşan rahatsızlığın giderilmesine katkı sağlar. 

- Yemeklerden sonra ıhlamur çayı tüketerek hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi problemlerin oluşmasını engeller.

- Ihlamur çayı, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine katkı sağlamaktadır.

- Limonlu ıhlamur çayı bağışıklık sisteminin desteklenmesine fayda sağlar.

- Ihlamur çayı ile uykusuzluk problemini çözebilirsiniz. 

- Ihlamur çayı ödem atmaya yardımcıdır. Ihlamur çayı tüketerek toksinlerin vücut dışına atılmasını sağlayabilirsiniz.

- Soğuk havalarda tüketilen ıhlamur çayı ile kişinin ısınması kolaylaşabilir.

- Soğutulan ıhlamur çayı ile cildinize masaj yaparsanız cilt yüzeyinde oluşan lekeleri ve kırışıkları giderebilirsiniz. 

- Ihlamur çayını soğutarak bir pamuk yardımı ile göz kapaklarının üzerine koyun. Göz altı morluklarından bu yöntem ile rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ıhlamur çayına batırılan pamuğu 15 dakika göz kapağının üzerinde bekletmek bu sayede göz çevresindeki bakterilerden de kurtulabilirsiniz.

IHLAMUR ÇAYI SAÇ BAKIMI İÇİN KULLANILIR MI?

Ihlamur çayı saç bakımında da faydalıdır. Duş sırasında ıhlamur çayını saçlara ve saç derisine uygulanmak saçların daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

IHLAMUR ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Ihlamur çayını, çaydanlık demliğinde cezvede ve ya french pressin içerisinde hazırlayabilirsiniz. Ihlamur çayı tüketirken en dikkat etmeniz gereken şey ıhlamur direkt olarak suyla  birlikte kaynatılmamalıdır. Siyah çay gibi kaynamış su, ıhlamurun üzerine dökülerek hazırlanmalıdır. Ihlamurun yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenme süresi vardır. Demlenme bittikten sonra süzerek içebilirsiniz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal