İdrar Kaçırma Sorunundan 20 Dakikada Kurtulun!

Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, çok fazla doğum yapmış olan kadınlarda ve aşırı kilolu kadınlarda görülebilen idrar kaçırma rahatsızlığından 20 dakikada kurtulmak mümkün. Peki, idrar kaçırma rahatsızlığından kurtulmak için ne yapmak gerekir? Detaylar haberimizde…

30.03.2020-13:19 - (Son Güncelleme: 30.03.2020-13:05)İdrar Kaçırma Sorunundan 20 Dakikada Kurtulun!

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi hakkında da oldukça önemli bilgiler veren Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman; “Kadınlarda idrar kaçırma, ancak yaşayanın bilebileceği çok büyük bir sıkıntıdır. Yapılan araştırmalara göre 30 yaşın üzerindeki her 4 kadından 1’i idrar kaçırmadan şikayet ediyor, 50 yaşın üzerindeki kadınlarda ise her iki kadından biri idrar kaçırmaktadır. İşte böylesine önemli bir tıbbi sorun, bedensel sorun, aynı zaman sosyal sorun olan idrar kaçırmada vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurursak yapılacak olan birtakım tetkikler sonrasında hastalık teşhis edilmektedir. Öncelikle birtakım ilaçlar verilmekte, sıkışma tipi kaçırmalar bu ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilmektedir. Eğer ilaç tedavisi yerine ameliyata karar verilecek bir durum söz konusu ise, bugünkü tekniklerle yaklaşık 20 dakika süren ve aynı gün eve çıkılabilen bir ameliyat ile hastamızı idrar kaçırma sorunundan kurtarabiliyoruz. Üstelik hastanın vücudunda herhangi bir iz de kalmıyor. Düşünün, hayatı kâbusa çeviren bir sorun sadece 20 dakikada son bulacak, bu ne kadar büyük bir müjdedir. Bu sebeple idrar kaçırma problemi olan kadınların hiç vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurmalarını tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

İDRAR KAÇIRMA SORUNU ÜÇ FARKLI ŞEKİLDE KARŞIMIZA ÇIKAR

Stres İnkontinans: Öksürme, hapşırma, aniden ayağa kalkma, gülme, ağır bir şey kaldırma gibi, ani karın içi basınç arttığı durumlarda, damla damla ya da daha fazla idrar kaçırma görülebilir. Beraberinde mesane veya rahimde sarkma meydana gelebilir. Risk faktörleri, gebelik, çok sayıda doğum ve menopozdur.

Urge İnkontinans: Bir anda meydana gelen idrar yapma hissiyle idrarın kaçırılması durumudur. “İdrarı yetiştirememe” olarak da ifade edilir. Mesanede aniden ortaya çıkan istemsiz kasılmalar neticesinde gelişir. Kişi tuvalete yetişemeden idrarını kaçırır. Bunun oluşturduğu sıkıntıyla kadın geceleri de dahil olmak üzere çok sık tuvalete gider. İdrar yolları enfeksiyonları, idrar yollarında taş, bağırsak sorunları, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, inme ve multipl skleroz gibi hastalıklarda görülebildiği gibi, “aşırı aktif mesane” adı verilen durum da bu rahatsızlığa neden olabilir.

Mikst İnkontinans: Her iki idrar kaçırma tipi birlikte görülür.

İDRAR KAÇIRMA PROBLEMİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kadınlarda görülen idrar kaçırma sorunu için alınacak önlemlerin başında yaşam tarzında bazı küçük değişimler yapılması gerekmektedir. Bu önlemleri alarak idrar kaçırma riskini azaltmak mümkündür.

  • İdeal kiloda olmaya çalışın,
  • Sigara kullanmayın, kullanılıyorsanız bırakın.
  • Mesane uyarıcı etkisi olan yiyecek ve kafeinli içeceklerin tüketimini azaltın.
  • Lifli gıdadan zengin bir beslenme programı belirleyin, kabızlığın önüne geçmeye çalışın.
  • Düzenli fiziksel aktiviteler yapın, egzersizi hayatınızın içine dahil edin.
  • Özellikle hamilelik döneminde olmak üzere, Kegel egzersizlerini günlük hayatta da uygulamaya çalışın.
  • Düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırın.
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal