İddia Yunan basınından geldi: Bayraktar TB2’ye bir talip daha

Türkiye’nin artan savunma sanayii başarısını yakından takip eden Yunan basını, Bayraktar TB2 için bir ülkenin daha Türkiye’nin kapısını çaldığını iddia etti. İşte detaylar...

24.01.2023-09:54 - (Son Güncelleme: 24.01.2023-09:54) İddia Yunan basınından geldi: Bayraktar TB2’ye bir talip daha

Pek çok ülkeye yerli teknoloji ihraç etmeye devam eden Türkiye’nin artan savunma sanayii başarısı Yunan basınında geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. Yunanların ortaya attığı bir iddiaya  göre Bayraktar TB2’nin son talibi Kuzey Makedonya olurken, Türkiye’nin Balkan ülkesiyle görüşmelere başladığı da iddia edildi.

Bayraktar TB2’ye bir talip daha

Kuzey Makedonya Devlet Başkanı Stevo Pendarovski, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının "her şeyi daha acil hale getirdiğini" söyleyerek, önümüzdeki dönemde Türkiye ile askeri iş birliğini duyurdu.

Pendarovski, iki ülke arasındaki askeri ortaklığın yıllar önce başladığını ve Kuzey Makedonya Ordusu'ndaki birçok üst düzey askerin, Türk askeri okullarında eğitildiğini hatırlattı.

Bayraktar TB2 Son Dakika

"Herkesin önünde konuşamam"

Türkiye'den SİHA alımının Üsküp'ün gündeminde olup olmadığı sorulan Pendarovski, son bir buçuk yılda Türkiye'den bazı askeri teçhizat ve silah alımı için yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi ve ekledi:

Tabii ki bu hassas bir konu ve bunu herkesin önünde ayrıntılı olarak konuşmak istemem.

Türkiye’den SİHA alın

Kuzey Makedonya'daki VMRO-NP Partisi, geçtiğimiz ay hükümete yaptığı çağrıda, Türkiye'den SİHA tedarikinin önemine vurgu yapmıştı:

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaştan bu yana, insansız hava araçlarının çok etkili bir silah olduğu kanıtlandı. Erdoğan ile Arnavutluk Başbakanı Edi Rama arasındaki görüşmeden, Arnavutluk'un 'Bayraktar' adlı güçlü Türk silahını satın aldığını öğrendik. Kosova'nın da aynı insansız hava araçlarını alacağı duyuruldu. Kuzey Makedonya Hükümeti'ni ve özellikle Savunma Bakanlığı'nı, yeterli sayıda SİHA alımı için Türk dostumuzla müzakerelere başlamaya çağırıyoruz.

Savaş kulübüne katılacaklar

Öte yandan Yunan basınından "Slpress" adlı internet sitesi,  Kuzey Makedonya liderinin, "Türk savaş kulübüne" katılmak istediğini yazdı. Haberde, Stevo Pendarovski'nin, Bayraktar tipi insansız hava aracı alımı için görüşmelerin sürdüğünü ima ettiği belirtildi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal