İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine bayram genelgesi! Tedbirler üst seviyeye çıkartıldı

İçişleri Bakanlığı 9 günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde 81 il valiliğine, karayollarında alınacak olan trafik tedbirlerine yönelik genelge yolladı. İşte haberin detayları...

05.07.2022-12:23 - (Son Güncelleme: 05.07.2022-12:23) İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine bayram genelgesi! Tedbirler üst seviyeye çıkartıldı

İçişleri Bakanlığının valiliklere göndermiş olduğu genelgede denetim ve can kaybı arasında ters orantılı bir ilişki olduğu gerçeğinden hareket ederek, trafik ekiplerinin özellikle şehirlerarası karayollarında ve şehir içi ana güzergâhlarda ekip ve yaya olarak görünür olması istendi. Kurban Bayramı tatili ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün aynı döneme denk gelmesine bağlı olarak karayolu üzerindeki "turizm ve tarımsal" amaçlı seyahatlerde ve seyahat sürelerinde artış olacağı bundan dolayı trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi istendi. Bu çerçevede trafik denetimlerinin 07 Temmuz tarihinden itibaren başlayacağı ve 18 Temmuz tarihine kadar sürmeye devam edeceği bildirildi. 


Trafik denetim ekiplerine takviye yapılacak 

Öte yandan bayram tatili boyunca emniyet ve jandarma trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek. Ayrıca genel asayiş birimlerinden trafik denetim ekiplerine takviye yapılacak. Trafik ekiplerinin özellikle kazaların çok yoğun olduğu sorumluluk güzergahlarında sürücüler üzerinde "Algılanan Yakalanma Riski Duygusu"nun geliştirilmesi için göz önünde olmaları sağlanacak. Belirlenmiş olan güzergahlardaki ekip araçlarının tepe lambaları açık şekilde olacak, arkadaki araç sürücülerini rahatsız etmemesi amacıyla tepe lambalarının arka kısmında yer alan LED grupları kapatılacaktır. 


Araç sürücüleri de durdurularak ‘’Yüz Yüze İletişim’’ kurulacak 

Söz konusu denetimlerde, sürücü ve yolculara saygı ve nezaket kuralları kapsamında bilgilendirme yapılarak işlemler en kısa süre içerisinde tamamlanacak. Yalnızca ihlal yapan taşıtların değil, çevirme ekiplerinin yer aldığı noktalarda diğer araç sürücüleri de durdurularak "Yüz Yüze İletişim" sağlanacak. Ayrıca sürücüler, hız yapmamaları, araçta ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, okul ve yaya geçitleri ile kavşak giriş ve çıkış noktalarından geçen ya da geçmek üzere olanlara durarak yol vermeleri gerektiği, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri, kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları ve her iki saatte bir on dakika mola verilerek "dikkat ve konsantrasyonları"nın dağılmaması adına bu konuda bilgilendirilecek. 


Kesinlikle parklanmaya müsaade edilmeyecek 

Bu durumda otoyol ve devlet karayollarında dinlenme tesisleri ile birlikte akaryakıt istasyonları kenarlarında sağ şeritte ya da bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklama ve park etme gibi ihlallerin önlenmesine ilişkin tedbirler en üst seviyede alınacak, günlük olarak takip edilecek ve kesinlikle parklanmaya müsaade edilmeyecektir. 

Böylece dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları, yol kenarlarında ürün satışı yapılan yerlerin önlerinde ve banket/emniyet şeritlerinde duraklama yapma/park etme ile yol kenarı tezgahlarına ait olan ürün bilgi yazılarının karayolu kenarlarında, işaret levhalarında ve karayolu sınır çizgisinin içerisinde yer almasına izin verilmeyecektir. 

Otobüslerde sivil personel görevlendirilmesi devam edecek 

Diğer yandan yoğunluk durumları takip edilerek, gerektiğinde terminal ve ara istasyonlarda takviye personel görevlendirilecek. 66 yaşından gün almış ve 26 yaşından küçük şoförlerin otobüs kullanmalarına izin verilmeyecektir. Otobüslerde sivil personel görevlendirilmesi uygulamasına Kurban Bayram’ında da devam edilecek. Terminal ve izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına müsaade edilmeyecek. Terminallere giriş-çıkış yapan tüm otobüs ve şoförler ile takograflar denetlenecektir. 

Otobüslerde emniyet kemeri kullanımına yönelik denetimlere ağırlık verilerek yolcuların "otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi için emniyet kemeri kullanmaları", şoförlerin ise "taşıt kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları" konuları hakkında bilgilendirilecek. 


Trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinden azami şekilde yararlanılacak 

Buna göre ihtiyaç duyulduğu zaman Polis ve Jandarma Trafik Ekipleri tarafından müşterek denetimler gerçekleştirmek üzere karma ekipler oluşturulacak. Bayram boyunca helikopter, drone, ve İHA türü hava taşıtlarından özellikle trafiğin yoğunlaşacağı tarihler en başta olacak şekilde trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinde azami şekilde yararlanılacak. Ayrıca son üç yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun olarak meydana geldiği ilk 20 güzergâhtaki tedbirler, daha etkili ve yoğun şekilde planlanacak ve bu güzergâhlarda arada kontrolsüz alanlar bırakılmayacak şekilde birbirinin devamı niteliğinde ekipler görevlendirilecek. Radarla hız denetimlerinin özellikle hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde gerekli işaretlemeler yapılarak gerçekleştirilecek. 


Tedbirler üst seviyeye çıkartıldı 

Bu durumda trafiğin çok yoğun olduğu 16.00-20.00 saatleri arasında özellikle ülke genelinde yolcu otobüslerinin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sıklıkla meydana geldiği 02.00-08.00 saatlerinde, uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybına ek olarak günün ilk ışıklarının sürücüler üzerinde yaratmış olduğu rehavet ile birlikte kaza riski arttığı için 05.00-07.00 saatleri arasında şoförler araç dışına davet edilerek gerekli kontroller ile bilgilendirmeler yapılacaktır. Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri gösteren sürücülerin denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmelerine imkan sağlanacak. 

Ağır tonajlı taşıtlar ile traktörlerde bulundurulması zorunlu malzeme ve gereçler, kasa ve römorkların arkasındaki reflektörler ile koruma çerçeveleri (arka ve yan) kontrol edilecek. Tarımsal faaliyetler çerçevesinde göç alan/veren yerler arasında trafik denetimleri artırılacak. Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının 24.00-06.00 saatleri arasında şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde tarımsal zirai araçlar, traktörler, biçerdöverler vb.nin uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine müsaade edilmeyecek. 

Modifiye edilmiş araç, uygunsuz egzoz ve ışık donanımları ile harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi amacıyla asayiş ekipleriyle birlikte müşterek denetimler yapılacak, tespit edilen araçlar trafikten men edilecek. 

Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının koruma başlığı ve gözlüğü kullanmasının trafik kazalarında hayat kurtarmadaki önemine yönelik farkındalığı artırmak amacıyla eğitim ve denetim faaliyetleri artırılacak. 

Alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullananlara ilişkin 24.00-02.00 saatleri arasında hedef bölge, cadde ve sokaklarda denetimlere ağırlık verilecek. 

Buna göre araç trafiğiyle birlikte yaya trafiğinin de yoğunlaşacağı değerlendirilen kurban satış/kesim alanları, şehitlik, mezarlık ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda, yaya güvenliğini sağlayacak şekilde ilave trafik tedbirleri genel hizmet personelinin de katkısıyla alınacak.

Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal