Hızlı Kitap Okuma Nedir, Teknikleri Nelerdir?

Günümüzde bilgiye ulaşmanın en kolay ve anlaşılır yolu okumaktır. Peki zamanın da oldukça kıymeti artmışken az zamanda nasıl daha çok okuyabiliriz? Neden anlayarak okumalıyız? Basit hızlı okuma teknikleri nelerdir?

10.09.2021-12:26 - (Son Güncelleme: 15.01.2022-18:35)

Zamanın koşuşturmacası içerisinde kitap okumaya ayrılmış olan süre maalesef ki bir hayli az bir süredir. Hızlı ve okuduğunu anlayarak okumak ise bir beceri değil zorunlu bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Peki, hızlı kitap okuma nedir? hızlı kitap okuma teknikleri nelerdir? Sizler için bu yazımızda derledik.

HIZLI OKUMA NEDİR?

Hızlı okuma terimi sokakta bulunan insanların dakikalar içerisinde okumuş olduğu kelime sayısından daha da fazlasını okumayı başararak aynı zamanda da insanlardan daha iyi anlayabilmek biçiminde ifade edilebilir.

Hızlı okuma hakkında var olan doğru bilinen bir yanlış bulunmaktadır. Hızlı okuyan insanların okuduklarını anlamayacakları biçimindeki yanlış algı etkili, anlayarak ve ek olarak hızlı bir şekilde okumanın paha biçilemez avantajlarından da uzak durmaya sebep olmaktadır. Hızlı okumuş olduğu halde okumuş olduğunu anlamadığını öne süren birisinin tek eksikliği hızlı okuma tekniklerine dair bir bilgisi olmamasından ötürüdür.

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ NE DEMEK?

Zihin ve gözün arasında bulunan koordinasyonun hızlandırılması olarak da ifade edilebilmektedir hızlı okuma teknikleri. Bunun için evde birtakım teknikler ile birlikte ipuçları sizlere yardımcı olabilir yahut bu alan içerisinde yazılmış olan kitaplar ve açılmış kurslar hızlı okuma teknikleri hakkında başarılı olmanızı ve bilgilenmenize destek olabilirler.

Temel olarak değerlendirildiği vakit hızlı okuma tekniğinin ana hedefi sadece tek bir kelimenin yerine satırı geniş bir açıdan görmek olmasıdır. Örneğin dört kelimeyi bir anda görerek kavrayabilmektedir. Bu biçimde bir hafta içerisinde bitirmiş olduğunuz bir kitabı bitirme süreciniz iki gün gibi kısa bir zaman dilimine düşmesi kaçınılmaz bir şekilde gerçekleşecek ve kısa bir sürede daha fazla kitap okumanın keyfini sürmeye başlayacaksınız.

hızlı kitap okuma

NEDEN ANLAYARAK OKUMALISINIZ?

Okumanın asıl hedefi öğrenmektir. Söz konusu okunan eser aşk romanı olsa dahi kitapta bahsedilen betimlemeler, hayali karakterler aşk sözcükleri bile kitaptan bir şeyler öğrenmemizi daha farklı olmanızın önünü açar.

Bir başına hızlı okuma tekniklerini kavramak içerisinde balık bulunmayan bir akvaryum ile eşdeğerdir. Bomboş bir suya bakmak farklı içinde rengarenk balıkların birbirleriyle oluşturmuş oldukları ahenkle yüzmelerini izlemek çok farklıdır. Bu durum dahilinde hızlı okurken aynı zamanda anlamakta çok önemli bir husustur. Fakat anlamamak veya geç anlamak öğrenilen tekniklerle düzeltilecek bir dolay değildir. İlk iş olarak bunun tek sorumlusu sizsiniz ve yeterli miktar ve düzeyde kitap okumadığınız anlamına gelir.

Hem hızlı okumak hem de okuduğunu anlayabiliyor olmak eşsiz rahatlığını yaşamanız için sizlere hızlı okumanın tekniklerinden ve ipuçlarından bahsedeceğiz.

BASİT HIZLI OKUMAK TEKNİKLERİ NELERDİR?

Hızlı okuma teknikleri ile birlikte nihayet ödevlerinizi daha kısa bir süre içerisinde tamamlayıp, kitaplarınızı daha hızlı bir biçimde okuyabileceksiniz. Bu teknik yalnızca kitap okurken değil haberleri izlerken televizyonun alt bölgesinden geçmekte olan son dakika haberini de rahatlıkla takip etmenizi sağlayacaktır. Şimdi, sizlere basit biçimde bu teknikleri başlıklar altında göstereceğiz.

Görsel Algılama

Görsel algılama başlığından da tahmin edilebileceği gibi görsel algılama kapasitenizi arttırmaya yönelik çalışmak oldukça sizin okuma hızını arttırmaktadır. Bunun için bir kâğıda 2, 3, 4 ve 6 harfli sözcükleri yan yana olacak bir biçimde yazın ve hızlı bir şekilde gözlerinizi üzerinden geçirerek anlamlarını düşünerek okumaya çaba sarf edin. 10 saniyede ne kadar çok kelime hatırlıyor olduğunuzu kontrol edin ve bu rakamı devamlı bir şekilde geliştirmeye çabalayın.

Kelime Haznesini Geliştirmek

İlk iş olarak ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar da hızlı okursunuz. Bunu bilmenizde büyük bir fayda bulunur. Kelime haznesi geniş olan kimseler diğer kişilere kıyasla hızlı okurlar. Mutlaka yeni kelimeler öğrenmek için kendinizi zorlayın, çaba sarf edin ve dilimize yerleşmiş yabancı kelimelerin anlamlarını da öğrenmeye çalışın.

Alışkanlıklardan Kurtulma

Eski alışkanlıklar olan sesli okuma, başa almak gibi huylardan kurtularak hızlı okumak için gayret göstererek gözünüzü ileriyi okumak için tercih etmelisiniz.

Konsantrasyon

Belki de en can alıcı tekniklerden biridir bu teknik. Ne iş yapıyorsanız sade ve sadece ona konsantre olmayı öğrenmelisiniz. Buna örnek olarak kitap okuyorsanız yalnızca okumakta olduğunuz kitaba konsantre olun. Yarın ne giyeceğinizi veya birkaç saat sonra ne yiyeceğinizi düşünmek okuma hızınızı sadece yavaşlatmaya yarar.

Gözünüzle Okuyun

Bir kitabı içten ya da sesli bir şekilde okumak ikisi de yanlış yöntemler olarak kabul edilir. Kitabın yalnızca göz ile okunması gerekmektedir. Okuma organımız ağzımız değil gözlerimiz olarak kabul edilir. Bu sebeple kitap okurken doğru organı kullanmak bir hayli önemlidir.

Göz Atma

Göz atma tekniği; okumaya başlamadan önce kitabın okumaya başlayacağınız sayfasını gözden geçirin, başlıklar paragraf giriş ve sonlarını okuyun ve bunları zihninizde toplayın.

Bol Kitap Okumak

Bol kitap okumak en doğal hızlı okuma tekniği olarak kabul edilmektedir. Ne kadar çok kitap okursanız görme yetiniz de bir o kadar hızlı bir şekilde gelişmektedir. Kelime dağarcığınız yükselir ve geçişleri de artık otomatik bir şekilde tanımlama işlemine başlanır.

Hızlı Okuma Yöntemleri

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Okuma işlemi yapılırken kitabı ve okuduklarınızı sorgulamak da apayrı bir teknik olarak kabul edilir. Standartların haricinde bilgiler bulunuyor mu? Fikirlerinize uymayan yerleri var mı benzeri soru yağmuruna tutulduğunda okuma işlemi çok farklı yerlere çıkmanıza sebep olur. Bunlar dışında hızlı okuma tekniklerinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

- Konsantrasyon ve dikkatiniz çok iyi bir biçimde yükselir.

- Okuyarak anlama hızınız artar.

- Okuma hızınız yaklaşık olarak 3 kat daha artar.

- Kısa bir süre içerisinde çok fazla kitap okuyup kavrayabilirsiniz.

- Sınavlara önceki dönemlerinize nazaran daha az çalışıp daha çok şey öğrenebilirsiniz.

- Görme yeteneğiniz gelişir bir yere baktığınız takdirde daha çok şeyi aynı anda fark edersiniz.

- Genel kültürünüz ve bilginiz yükselir.

- Zihin gücünüz gelişerek daha hızlı düşünüp karar verme yetinizde yükseliş gösterir.

- Okul ve iş hayatı içerisinde başarıyı elde edebilirsiniz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal