Her yıl 5 milyon kişi bu hastalığa yakalanıyor: 2050 yılında sayı 100 milyona ulaşacak

Dünyada her yıl 5 milyon kişinin yakalandığı alzheimer hastalığı ile ilgili korkutan bir rapor yayımlandı. Rapora göre, artış hızı bu şekilde devam ederse 2050 yılında 100 milyon alzheimer hastası olabilir.

12.08.2023-10:32 - (Son Güncelleme: 04.10.2023-16:52)

Bilim insanlarının son zamanlarda yaptığı araştırmalar özellikle günümüzün en korkulan hastalıkları arasında yer alan alzheimer üzerine yoğunlaştı. 

Demans ise genellikle  hafıza, dil, dikkat, yön bulma yeteneği gibi zihinsel becerilerin kaybına yol açan bir rahatsızlıktır. Uzmanlar, Alzheimer hastalığının yanı sıra, tedavi edilebilir diğer demans nedenlerine de dikkat çekiyor. Bunlar arasında tiroit hastalığı, vitamin B12 eksikliği ve beyin tümörleri yer alıyor.

Demans ve alzheimer evrensel hastalıklardır

Demans hastalığının küresel bir sorun olduğuna dikkat çeken uzmanlar, yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte Alzheimer ve benzeri demans türlerinin sayısında önemli bir artışın beklendiğini vurguluyor. Gelişmekte olan ülkelerin de etkileneceği bu durum, bakımevi gibi kurumların ihtiyacını artırarak ciddi mali yükler doğurabilir.

Demans, genellikle 65 yaş üstü kişilerde görülen bir hastalık olarak bilinirken, yeni tarama yöntemleri sayesinde belirtileri 15-20 yıl öncesinden başlayabildiği de ortaya konmuştur. Hastalığın teşhis edilmesi için beyin içinde ve hücreler arasında bozulmaya yol açan maddelerin ölçümü önemli bir adımdır. Alzheimer hastalığında hafıza kaybının özellikle başlangıçta sık görülen bir belirti olduğu belirtilirken, zamanla diğer beyin bölgelerine yayılarak daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Alzheimer ve Demans

Ortaya çıkma sebepleri nedir?

Demans, alzheimer hastalığının oluşumuna zemin hazırlayan pek çok risk faktörü vardır. Yaş, genetik yatkınlık, cinsiyet ve ırk gibi değiştirilemeyen faktörlerin yanı sıra sigara ve alkol tüketimi, şişmanlık, hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, kafa travmaları, depresyon ve düşük eğitim gibi değiştirilebilir faktörler de hastalık riskini etkileyebilir.

Alzheimer ve demans tedavisi nasıl yapılır?

Demans ve alzheimer hastalığının tedavisinde ilaçlı ve ilaçsız tedavi yöntemleri önerilmektedir. İlaç tedavisi dışında, beyni aktif tutmaya yönelik aktiviteler, Akdeniz tipi diyet, düzenli uyku, enfeksiyonlardan korunma, günlük yarım saatlik yürüyüş, gereksiz ilaç ve maddelerden kaçınma, temiz hava ortamında yaşama ve elektromanyetik alanlardan uzak durma gibi sağlıklı yaşam tarzı önerileri de hastalıktan korunma açısından önemlidir.

Alzheimer ve demans farkları neler?

Alzheimer hastalığı, demansın bir türü olup, yaşlılıkla birlikte hafıza kaybı ve bilişsel fonksiyonların yavaş yavaş bozulmasıyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Demans ise, zihinsel işlevlerin ilerleyen dönemlerde çeşitli nedenlerle kaybedilmesini ifade eden genel bir terimdir.

Alzheimer ve Demans-1

Demans belirtileri

Bellek kaybı ve unutkanlık,

Dil ve konuşma bozuklukları,

Günlük aktiviteleri yerine getirmede zorluk,

Tanıma yeteneğinde azalma,

Yürütücü işlevlerde yetersizlik gibi sorunlar görülebilir.

Alzheimer belirtileri

Hafıza kaybı ve konuşma bozuklukları,

Kelime bulmada güçlük,

Daha önce yapabildiği aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanma,

Nesneleri ve tanıdık kişileri tanımakta güçlük,

Kendiliğinden bir şey planlamada ve üretmede güçlük,

Sosyal ve işlevsel aktivitelerde bozulma,

Kişilik ve davranış değişiklikleri.

Alzheimer hastalığı, diğer demans türlerinden farklı olarak sürekli ve dereceli bir bilişsel gerileme ile karakterizedir. Bu hastalık yavaş ilerler ve maalesef kesin bir tedavisi yoktur. Ancak erken tanı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve yaşam kalitesini sağlamak açısından önemlidir. Bu nedenle, hafıza ve bilişsel işlevlerdeki herhangi bir olumsuz değişiklik durumunda, derhal bir sağlık uzmanına başvurmak önemlidir.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal