Lyme hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Bella Hadid’in hastalığı Lyme ölümcül mü?

Ünlü manken Bella Hadid’in bir süredir Lyme hastalığı ile mücadele etmesi sebebiyle Lyme hastalığı hakkındaki bilgiler araştırılmaya başlandı. Peki Lyme hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Bella Hadid’in hastalığı Lyme ölümcül mü? İşte detaylar...

07.08.2023-12:39 - (Son Güncelleme: 29.08.2023-17:16)

Lyme hastalığı, lüks markalarının en çok tercih ettiği modellerden birisi olan Bella Hadid ile beraber gündeme geldi. Bella Hadid’in bir süredir Lyme hastalığı ile mücadele etmesi sebebiyle Lyme hastalığı ve Lyme hastalığı belirtileri hakkındaki bilgiler pek çok kişi tarafından arama motorları vasıtasıyla yoğun olarak araştırılıyor. Peki Lyme hastalığı Nedir, belirtileri nelerdir? Bella Hadid’in hastalığı Lyme ölümcül mü?

Lyme hastalığı nedir?

Lyme hastalığına Borrelia burdorferi bakterisi neden olur ve enfekte kenelerin ısırması sonucu bulaşır. Bulaşma, enfekte İxodes cinsi kenelerin yetişkin veya olgunlaşmamış formlarının insanı ısırmaları sonucu oluşur. İnsan enfeksiyonlarının çoğu olgunlaşmamış keneler tarafından ısırılmayla meydana gelir. Lyme hastalığı kişiden kişiye temas, öpüşme veya cinsel ilişkiyle bulaşmaz.

Lyme Hastalığı

Lyme hastalığı belirtileri nelerdir?

Kene ısırmasından 3-30 gün sonra aşağıdaki belirtiler görülür:

Yorgunluk, titreme, ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ve lenf bezlerinde şişme görülür.

Eritema migrans (EM) denilen “ boğa gözü” görünümünde, genişleyen bir halka şeklinde kırmızı bir döküntü görülür. Enfekte kişilerin % 70’ inde görülür ve kene ısırığının olduğu yerde 3-30 gün içinde (ortalama 7 günde) başlar.

Bazı kişilerde kene ısırığının olduğu yerde 1-2 gün içerisinde kaybolan küçük yumru veya kızarıklık olabilir. Bu lyme hastalığının belirtisi değildir.

Hasta bu aşamada tedavi edilmezse haftalar içerisinde enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve aşağıdaki belirtiler oluşur:

Vücudun diğer alanlarında ek EM lezyonları,

Yüz paralizisi (yüzün birinde veya her iki tarafta kas tonusu kaybı),

Beyin zarı iltihabı nedeniyle şiddetli baş ağrısı ve ense sertliği,

Büyük eklemlerde ağrı ve şişlik,

Kalp çarpıntısı ve baş dönmesi,

Bu belirtilerin birçoğu tedavi olmadan da haftalar veya aylar içerisinde ortadan kalkmaktadır. Ancak tedavi edilmemiş kişilerde aylar ve yıllar içerisinde ilave komplikasyonlar gelişebilir.

Lyme Hastalığı

Hastaların yaklaşık % 60’ında aralıklarla gelişen şiddetli eklem ağrısı ve şişmesi ile seyreden eklem iltihabı görülebilir. Özelliklede diz eklemi olmak üzere daha çok büyük eklemler etkilenir.

Hastaların % 5’i kadarında kronik merkezi sinir sistemi şikayetleri, hastaların yaklaşık % 10-20’sinde antibiyotik ile tedavisine rağmen aylar ve yıllarca süren tekrarlayıcı belirtiler görülebilir. Bunlar: kas ve eklem ağrıları, uyku bozuklukları, yorgunluk gibi belirtilerdir. Bu belirtilerin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Buna “Tedavi Sonrası Lyme hastalığı sendromu” denir.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal