Hedeflere Bir Bir Ulaşıyoruz! Latin Amerika'ya 3 Milyar Dolarlık İhracat!

Türkiye, Latin Amerika'ya yaptığı ihracatı 3 milyonu geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, "Latin Amerika, her sektörde hedeflerimizi yüksek tuttuğumuz bir pazar." açıklamasında bulundu.

04.06.2021-18:26 - (Son Güncelleme: 04.06.2021-18:26)Hedeflere Bir Bir Ulaşıyoruz! Latin Amerika'ya 3 Milyar Dolarlık İhracat!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Latin Amerika, her sektörde hedeflerimizi yüksek tuttuğumuz bir pazar. Bölgeye yıllık ihracatımız, 3 milyar doları aşmış durumda. Bölgeye ihracatımızın toplam ihracatımızdaki payı ise yaklaşık yüzde 2 seviyesinde." açıklamasında bulundu.

TİM'in açıklamasına göre, Türk dış satımcısı, koronavirüs pandemisine rağmen her ay yeni rekorlara imza atarak tarihi başarılar elde ederken, hedeflerine ulaşmak arzusuyla da faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede, 61 ihracatçı birliği, 27 sektör ile 100 bin dış satımcının tek çatı kurumu olan TİM, Latin Amerika'ya (Şili, Arjantin, Paraguay, Uruguay) ilişkin katılımcı şirketlere yeni iş ortaklıkları ve satışlar için fırsatlar oluşturacak Sanal Ticaret Heyeti programı hazırladı.    

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TİM organizasyonu ile yapılan programın açılış törenine, TİM Başkanı İsmail Gülle ile Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürü Mehmet Tan, Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay, Türkiye’nin Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz, Türkiye’nin Asuncion Büyükelçisi Serhat Aksen ve Türkiye’nin Montevideo Büyükelçisi Hüseyin Müftüoğlu katılım sağladı.

"2021'DE  184 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİNE HATTA 200 MİLYAR DOLAR SEVİYELERİNE ULAŞTIRACAKLARDIR"

Yapılan açıklamada programın açılış töreninde açıklamalarda bulunan Gülle, pandeminin başından bugüne TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak, altı kıtada, 61 ülkede, 76 Sanal Ticaret Heyeti organizasyonu gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Sadece Sanal Ticaret Heyetlerinde değil, Sanal Fuarlar ve Sanal Alım Heyetlerinde de lider olduklarını ifade eden Gülle, "Ticaret diplomasisinin sahadaki neferleri olarak, 10 ülkeden yabancı perakende firmalarının katılımıyla 13 özel nitelikli alım heyeti düzenledik. 5400’ün üzerinde yabancı firmanın iştirakiyle 11 sanal fuar düzenledik. Her ne kadar dünyada aşılama faaliyetleri artmış ve normale dönüş süreçleri hızlanmış olsa da, dijital ortamdaki faaliyetlerimizi aksatmadan sürdürmek niyetindeyiz. İnanıyorum ki tüm bu faaliyetler ülkemizi, 2021 yılında erişmek ve aşmak istediğimiz, 184 milyar dolar ihracat hedefine hatta 200 milyar dolar seviyelerine ulaştıracaktır." dedi.

Bölgeye senelik dış satımın üç milyar doları geçtiğini belirten Gülle, şu açıklamada bulundu:

"Latin Amerika, her sektörde hedeflerimizi yüksek tuttuğumuz bir pazar. Bölgeye ihracatımızın, toplam ihracatımızdaki payı ise yaklaşık yüzde 2 seviyesinde. 5,7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ve 646 milyonluk nüfusa sahip Latin Amerika bölgesinde, çok daha iyisini yapmamız gerekiyor. İhracat ailesinin saha neferleri olarak, heyetlerimizde Güney Amerika’ya öncelik veriyoruz. TİM Kadın Konseyimiz ile Şili, Peru, Kolombiya ve Meksika’ya, kadın ihracatçılarımıza yönelik geçtiğimiz yıl bir Sanal Ticaret Heyeti gerçekleştirdik. Heyetimize 26’sı yerli, 83’ü yabancı 109 firma katılım sağladı. Bu firmalar arasında, 188 ikili iş görüşmesi gerçekleşti. Latin Amerika’ya düzenlediğimiz heyetimize de yoğun katılımın gerçekleşmesi, sektörlerimizde bölgeye yönelik yoğun bir ilgi olduğunu ortaya koyuyor."

Kurul kapsamında olan ülkelere ülkelere ilişkin ihracat rakamları ile alakalı da bilgiler aktaran Gülle, "2020 yılında ihracatımızın Şili’ye 280 milyon dolar, Arjantin’e 154 milyon dolar, Uruguay ve Paraguay’a 52 milyon dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bölgeselleşme eğilimiyle ile birlikte yakından tedarik eğilimi güçlenmekte, bu da yatırımları bölgesel ticaret alanları içine çekmektedir. Bu ticaret alanlarının başında Güney Amerika Ortak Pazarı, diğer adıyla Mercosur geliyor. Arjantin, Uruguay ve Paraguay, Mercosur’un üyesiyken, Şili ortak ülkeler arasında yer alıyor." dedi.

İsmail Gülle, 5 ülkenin olduğu Mercosur’un 2019 senesinde en fazla dış alımı 49,3 milyar dolar ile Çin’den yaptığını ifade ederek, "Bu ülkeden yapılan tedarik, toplam ithalatın yaklaşık yüzde 19,5’ini oluşturdu. 41,2 milyar dolar ithalatla ikinci sırada bulunan ABD’yi, 21,9 milyar dolar ile Brezilya takip etti. Mercosur ülkeleri, ülkemizden 2019 yılında yaklaşık 1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Türkiye’nin tedarikteki payı ise yaklaşık yüzde 0,4 oldu. İnanıyorum ki bu heyetimizle birlikte, ticari ilişkilerimiz daha da gelişerek, tedarik zincirlerinde dönüşümün yaşandığı böylesi bir dönemde hak ettiği seviyelere ulaşacaktır." şeklinde konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR