Gut Hastalığı Nedir?

Kralların hastalığı yada zenginlerin hastalığı olarak bilinen gut hastalığı nasıl bir hastalıktır? Gut hastalığı belirtileri nelerdir? Gut hastalığı tedavisi nedir?

28.01.2021-15:30 - (Son Güncelleme: 28.01.2021-15:30)Gut Hastalığı Nedir?

Damla hastalığı olarak da bilinen gut hastalığı bir çeşit romatizmal hastalığıdır. Genelde erkeklerde görülen gut hastalığı nasıl bir hastalıktır? Gut hastalığı nedir? 

GUT HASTALIĞI NEDİR?

Normal şartlar altında vücuttaki atık maddeler özellikle protein yapısındaki atıklar ürik aside çevrilerek vücuttan atılır. Ürik asidin atımında yaşanılan problemler ya da çok fazla üretilmesi kanda ve vücutta birikmelere yol açar. Kandaki aşırı ürik asit doku aralıklarından sızarak eklem içinde ve çevresindeki yapılarda birikir. Eklemlerde biriken ürik asit bu bölgelerde iltihaplanmaya neden olarak eklemde sıvı artışına, hareket kısıtlıklarına ve ağrılara yol açar. Özellikle ayak başparmağı ve diz eklemlerini tutan bu rahatsızlığa gut hastalığı denir. 

GUT HASTALIĞI EVRELERİ 

Gut hastalığı akut atak, interkritik dönem, kronik gut ve tofüslü gut olmak üzere 4 evre şeklinden oluşur. 

Akut Atak: Hastalığın eklemde aniden başladığı ve 5 ile 10 gün arası süren evresidir. Eklemlerde kısa süreli şişmeler ve ağrılar gözlemlenmektedir.

İnterkritik Dönem: Hasta şikayetlerinin tamamen geçtiği evredir. Ancak bu evrenin hemen ardından tekrar şiddetli ataklar gözlemlenmektedir. 

Kronik Gut: Ataklar arası zamanın giderek kısalması ve tedavi olunmaması durumunda bir veya birden fazla eklemde kalıcı şişlik, ağrı ve hareket kısıtlanması meydana gelir. 

Tofüslü Gut: Hastalık ilerledikçe ürik asit eklemlerde ve çevresindeki dokularda aşırı şekilde birikir ve tofüs denilen şişlikler oluşmaya başlar. Tofüsler özellikle ayak başparmağın tarak kemiğinde, parmakların üstünde ve dirseklerin yanında ortaya çıkmaya başlar.

GUT HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Sabaha karşı vücutta asit iyonları birikmesi sonucu eklemlerde şişlik oluşur ve şiddetli ağrılar meydana gelir. Hatta ağrılar o kadar kuvvetlidir ki hasta uykusundan uyanır. Böbreklerde ürik asit birikimi nedeniyle oluşan bir gut hastalığı ise idrarda kan, taş gibi belirtilere ek olarak karın ve bel ağrıları da yaşanabilir. Ağrılar kronik bir hale gelir ve eklemlerde biriken ürik asit, eklemlerin sürekli şişmesine yol açarak deformasyonlara neden olabilir.

GUT HASTALIĞI TEDAVİSİ

Gut hastalığında akut ataklar sırasında farklı tedavi yöntemler uygulanabilir. Ağrıların yoğun yaşandığı akut dönemlerde antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Kandaki ürik asit miktarı aşırı yüksek ise idrarla ürik asit atımını artıran ilaçlar kullanılabilir. Akut dönemde hastaların istirahat etmeleri önerilir. Fiziksel aktivite, atakların şiddetini artırabilir. Gut hastalığında ilaç tedavisi kadar diyet tedavisi de oldukça önemli rol oynar. Gut hastalığı tedavisi için hastaların diyetisyen tarafından hazırlanan özel bir diyete uymaları, bol su tüketmeleri ve hafif egzersiz programları yapmaları önerilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR