Gündeme Bomba Gibi Düştü! İBB'nin Toplu Taşımaya Zam Teklifi Oy Çokluğuyla Reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, elektronik bilet ücretleri için talep edilen yüzde 22,47'lik zam teklifi, oy çokluğu ile reddedildi.

24.06.2021-16:16 - (Son Güncelleme: 24.06.2021-16:42)Gündeme Bomba Gibi Düştü! İBB'nin Toplu Taşımaya Zam Teklifi Oy Çokluğuyla Reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) salgın döneminde yaşanan zorluklar olmasına rağmen hala zam derdine düştü. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, elektronik bilet ücretleri için istenilen yüzde 22,47'lik zam teklifi, oy çokluğu ile ret kararı aldı. 


TOPLU TAŞIMAYA TEMMUZ AYINDA ZAM KARARI ALINDI 

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar öncülüğünde, 1453 Çırpıcı Sosyal Tesislerinde bir araya gelen UKOME'de, elektronik bilet ücret tarifelerine dair yüzde 22,47'lik zam teklifi gündeme bomba gibi düştü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürü Serdar Yücel, UKOME'de daha önce bütün zamların aralık ayında yapılması kararı aldıklarını dile getirerek, teklifin aralıkta görüşülmesini talep etti. Daha önce yüzde 35 zam yapıldığını hatırlatan Yücel, talep edilen zam oranının aynı zamanda yeni tip koronavirüs salgını döneminde halkı sıkıntıya sokabileceğini kaydetti. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir ise zam teklifinin salgın sebebiyle ertelenmiş bir düzenleme olduğunu dile getirerek, ‘Bu yapılan ayarlama aslında geçen aralıkta yapılması gereken ayarlamaydı’ ifadelerini kullandı. İBB Genel Sekreteri Çağlar da bütün zamların aynı anda olmaması için minibüs ve taksilere yıl başında, toplu taşımaya ise temmuz ayında zam kararı aldıklarını kaydetti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu da söz alarak bugünkü zam teklifinin kabul edilmesi halinde, kendi sektörlerine de zam olması talebinde bulundu. Söz konusu teklif oy çokluğu ile reddedildi. Gündemin bir diğer maddesi olan minibüs taksi, taksi dolmuş ve okul servisleri dışındaki servislerde araç yaş sınırı şartının, 1 Eylül 2021 tarihine kadar başvurulması şartıyla 6 ay süreyle aranmaması teklifi, oy birliği ile kabul edildi. 


ÜCRETSİZ AKTARMA YAPILMASINA İLİŞKİN TEKLİF ONAYLANDI 

Diğer yandan UKOME'de M9 metro hatları ile entegre otobüs hatları arasında ücretsiz aktarma yapılmasına ilişkin teklif de oy çokluğu ile onaylandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR