YSK'nın Gerekçeli Kararını Pazartesi Açıklaması Bekleniyor

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine yönelik gerekçeli kararını Pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

YSK'nın Gerekçeli Kararını Pazartesi Açıklaması Bekleniyor

YSK, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen İstanbul yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK Parti ve MHP'nin olağanüstü itirazları üzerine seçimin yenilenmesi yönünde karar vermişti.

YSK, iptale ilişkin kısa kararını açıklamıştı. Kararda, "Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" ifadeleri kullanılmıştı.

GEREKÇELİ KARAR HAFTAYA AÇIKLANACAK

Öte yandan YSK, halen gerekçeli kararını yayınlamadı. Alınan bilgilere göre gerekçeli kararın gelecek hafta Pazartesi günü kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi. YSK'nın bugün saat 14.30'daki toplantısında ise gündemdeki rutin konular görüşüldü.  

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR