YSK, Vatandaşları Oy Kullanma Kabinine Girerken Telefonlarını Bırakmaları Konusunda Uyardı

YSK seçimlere 24 saat kala önemli bir bilgi notu paylaştı. e-Devlet üzerinden vatandaşlara gönderilen uyarıda, Cep telefonu, fotoğraf ya da film makinesi gibi cihazlarla oy kullanma kabinine girmenin yasak olduğu hatırlatıldı.

YSK, Vatandaşları Oy Kullanma Kabinine Girerken Telefonlarını Bırakmaları Konusunda Uyardı

YSK, Vatandaşları Oy Kullanma Kabinine Girerken Telefonlarını Bırakmaları Konusunda Uyardı

Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) bu pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde oy kullanacak olan seçmenlere dönük yeni bir bilgilendirme yapıldı.

31 Mart yerel seçimleri öncesi Kurum'dan e-devlet'te e-posta adrese kayıtlı olan seçmenlere, "Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler" başlığıyla yollanan e-postada, "önemli" ibaresiyle şu sözlere yer verildi:

"Önemli: Cep telefonu, fotoğraf ya da film makinesi gibi görüntü kaydedici ya da haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası vardır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna verilmesi lazımdır."

2014'TE YASAKLANMIŞTI

Seçmenlerin oy verme işlemi esnasında cep telefonu kullanımı ile düzenleme, daha önce 2014 senesindeki yerel seçimler öncesi de gündeme gelmişti. YSK'nın o sene aldığı kararla, "298 sayılı Kanun'un 92. maddesinin son fıkrası ile Kurulumuzun 8/1/2014 tarih ve 2014/23 sayılı kararı eki 30 Mart 2014 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimlerinde Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Gösterir Örnek: 138 sayılı Genelge'nin 34. maddesinin "Oy verme işlemi" başlıklı (B) maddesinin (2) numaralı bendi gereğince cep telefonu, fotoğraf ya da film makinesi gibi görüntü kaydedici ya da haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaklanmış olduğundan, bu tür cihazlarla kapalı oy verme yerine girilemeyeceğine, bu tür cihazları kullanmakta direnen şahıslara oy kullandırılamayacağına ve buna ilişkin her türlü önlemi almaya 298 sayılı Kanun'un 82. maddesine göre sandık kurulu ve ilçe seçim kurulu başkanlarının yetkili olduğuna" oybirliği ile karar verilmişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri