Şarkılara dönüşen şiirleriyle bilinen sanat camiasının efsane şairlerinden Cemal Safi, yoğun bakımda tutulduğu hastanede hayatını kaybetti.

Orhan Gencebay’ın 40 şarkısının söz yazarı olan usta şair Cemal Safi, bir haftadır yoğun bakımda verdiği hayat mücadelesini kaybetti. Yoğun bakımda olan Safi'nin hayatını kaybettiği eşi tarafından doğrulandı.

CEMAL SAFİ KİMDİR?

1938 senesinde Samsun’da hayata gözlerini açan usta şair Cemal Safi, 1993 senesine kadaɾ yazdığı şiiɾleɾi Vuɾgun isimli ilk kitabında yayınladı. İkinci şiir kitabı ise Sende Kalmış adı ile yayınlandı. Şairin bugüne değin 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, Zekai Tunca, Selçuk Tekay, Onur Akay ve Candan Erçetin gibi çok sayıda sanatçı ve besteci tarafından 150 kadar şiiri bestelendi. Eserleri ise Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı gibi çok sayıda usta sanatçı tarafından okundu. Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeyi en etkili ve güzel kullanan şair olarak ödül alan Safi, Eminescu madalyası başta olmak üzere, defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile, TRT'nin Yılın Şairi gibi çok sayıda ödüle lâyık görüldü.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.