Sosyal medya sayfalarında yaptığı paylaşımlar sebebiyle "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlaması ile yargılanan sanatçı Ferhat Tunç, 1 sene 11 ay 12 gün hapis cezasına çarptırıldı.

"SANAT VE SANATÇILAR BİR İDEOLOJİYE SIĞDIRILAMAZ"

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan 4'üncü celseye, tutuksuz yargılanan sanık Ferhat Tunç avukatı Ercan Kanar ile katıldı. Mahkeme Başkanı Hakan Özer, önceki celse verilen mütalaaya karşı sanık Ferhat Tunç'un savunmasını istedi. Sanık Tunç savunmasında, "Ben sanatçıyım. Sanatçı toplumsal değerleri savunan bir kişidir. Sanatın ilkelerine sahip çıkıyorum. Sanatçı şartlara ve iktidara göre hareket etmez. Bu şekilde yapması sanata ihanettir. Sanat ve sanatçılar bir ideolojiye sığdırılamaz. Dünya Özgür Müzik Formunun Türkiye elçisiyim. 2010 senesinde Dünya Özgür Müzik Ödülü'ne layık görüldüm. İddianamede niyet okuması yapılıyor. Kobani dönemini yakinen izleyen bir sanatçıyım. Son albümüm Kobani adını taşıyor" dedi. Suçlamaların taraflı olduğunu da söyleyen sanık Tunç, "Ne yaptıysam sanatçı duyarlılığıma sığınarak yaptım. Pişman değilim" dedi. Sanık Ferhat Tunç son savunmasında da "Bir beraat kararı olursa bu ifade özgürlüğü ve demokrasi bakımından önem taşır. Suç işlediğimi sanmıyorum" diyerek beraatini istedi.

1 YIL 11 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mahkeme heyeti, sanık Ferhat Tunç'un "Silahlı terör örgütü PKK/KCK'nın ve onun uzantısı olan YPG ve YPJ'nin propagandasını yapmak" suçundan 1 sene 11 ay 12 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın değişik şehirlerde ertelenen davaları ile alakalı bu kararın tebliğ edilmesine de karar verdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.