18 Ağustos 2019
  • °
  • Ankara 18°
  • Izmir 23°
İmsak 04:33
Güneş 06:09
Öğle 13:13
İkindi 17:01
Akşam 20:07
Yatsı 21:36
BIST95.734
Dolar5,5847
Euro6,2105
Altın271,79

Türkiye'ye Önemli Uyarı: Stratejik Kasırga Geliyor !

Doğu Akdeniz'de yaşananlara ilişkin konuşan Güvenlik ve Strateji Uzmanı Yusuf Alabarda Suriye'de de Türkiye'ye karşı bir hareketlilik yaşanabileceğine dikkat çekerek 'Doğu Akdeniz kaynaklı bir stratejik kasırga geliyor' diye konuştu.

Türkiye'ye Önemli Uyarı: Stratejik Kasırga Geliyor !

Türkiye'ye Önemli Uyarı: Stratejik Kasırga Geliyor !

Türkiye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alım kararı ve ABD'den F-35'lerin teslimatı konularıyla gergin bir dönem yaşanırken ABD Kongresi'ne sunulan bir tasarıyla bu karmaşaya bir yenisi daha eklendi. ABD'li Demokrat Senatör Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio'nun Kongreye sunduğu tasarı ile Doğu Akdeniz'de ABD'nin Yunanistan-İsrail-GKRY üçlüsüne desteği gündeme geldi.  24 TV'de Ardan Zentürk'ün sorularını cevaplandıran Güvenlik ve Strateji Uzmanı Yusuf Alabarda ABD'nin Doğu Akdeniz stratejisihakkında değerlendirmelerde bulundu.

DOĞU AKDENİZ VE SURİYE'DE EŞ ZAMANLI SALDIRI

Yusuf Alabarda, Türkiye'nin birden fazla açıdan hedef alındığını hatırlatarak "Bizi bir şekilde oyalamaya çalışmakla meşgul olanların ana hedeflerinin Doğu Akdeniz'le birlikte başlayacak bir sıkıntıyı eş zamanlı olarak Suriye'de Fırat'ın doğusunda da başlatmayı düşündüklerini tahmin ediyorum. Türkiye'yi iki cephede birden sıkıntıya düçar edecek bir siyaset peşindeler. Bu noktada dikkatimizi seyreltmeden Fırat'ın doğusunda faaliyetlerimize devam ederken Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerimizi de hiçbir şekilde taviz vermeden sürdürmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yusuf Alabarda, değerlendirmelerini şu sözlerle sürdürdü:

"Tam bu noktada S-400 krizi patlak veriyor. Çünkü Türkiye eğer S-400'leri bu noktaya yerleştirirse hem Suriye'deki hem de Doğu Akdeniz'deki kendisinin aleyhine olabilecek hava üstünlüğünü akamete uğratacak. ABD'deki askeri akıl, bunu gördüğü için Türkiye'nin savunmasının adeta kalecisiz bir futbol takımı gibi sahada olmasını istiyor. O zaman Türkiye'nin bileğinin bükülmesinin mümkün olmadığının bunlar da farkındalar"

"BİR STRATEJİK KASIRGA MI GELİYOR?"

Zentürk'ün "Bir stratejik kasırga mı geliyor?" sorusunu yönelttiği Alabarda, "Doğu Akdeniz kaynaklı bir stratejik kasırga geliyor. Toplumun buna hazırlıklı olması gerekiyor. Çünkü iki alternatifimiz var. Ya her şeyden vazgeçip ABD'ye eklemlenen bir siyasetle yönetilen bir Türkiye olacağız ya da bize örülen duvarları paramparça ederek kendi siyasetimizi inşa eden bir ülke olacağız." dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz