Türkiye Uzay Ajansı Nedir? Görevleri Neler? Başkanı Kim? Yönetim Kurulunda Kimler Var?

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulacağını açıklamasının ardından Türkiye Uzay Ajansı Nedir? Görevleri neler? Başkanı kim? Yönetim Kurulunda kimler var?

Türkiye Uzay Ajansı Nedir? Görevleri Neler? Başkanı Kim? Yönetim Kurulunda Kimler Var?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla verilen kararla, Türkiye Uzay Ajansının kuruluş, görev ve yetkileri ile alakalı usul ve esaslar düzenlendi. Kararnamede belirlenen görev ve yetkileri yerine getirmek üzere tüzel kişiliği haiz, idari ve mali özerkliği ile özel bütçeye sahip olacak Ajans, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen politikalar kapsamında "Milli Uzay Programı"nın hazırlanarak hayata geçirilmesi için çalışmalar yapacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile alakalı olacak Ajans, uzay ve havacılık bilimi ve teknolojileri doğrultusunda orta ve uzun vadeli hedefleri, temel ilke ve yaklaşımları, öncelikleri, performans ölçütlerini, bunları sağlamak için takip edilecek adımlar ve yöntemler ile kaynak dağılımlarını da kapsayan stratejik planlar tasarlayacak.

Türkiye Uzay Ajansı Nerede Kurulacak?

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olacak olan Türkiye Uzay Ajansı’nın merkezi Ankara’da yer alacak. İdari ve mali açıdan özerk olacak olan Türkiye Uzay Ajansı’nın kendine özel bir bütçesi oalcak.

Türkiye Uzay Ajansı'nın Yönetim Kurulunda Kimler Var?

Türkiye Uzay Ajansı'nın yönetim kurulunda başkan dahil olmak üzere 7 üye olacak. Yönetim kurulu Türkiye Uzay Ajansı'nın en üst karar organı olacak. Ajans başkanı yönetim kurulunun da başkanı olacak. Başkan dışındaki yönetim kurulu üyelerinin görev süresi 3 yıl olacak.

Türkiye Uzay Ajansı'nın Görevleri Neler?

Türkiye Uzay Ajansının görevleri dahilinde rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayinin geliştirilmesi, toplumun refahı ve milli menfaatler kapsamında uzay ve havacılık teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması, uzay ve havacılık teknolojileri sektöründe bilimsel ve teknolojik altyapıların ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin yükseltilmesi, uzaya bağımsız erişim olanağı sunacak tesis ve teknolojilerin geliştirilmesi, uzay ve havacılık bilimi ve teknolojileri alanındaki uzmanlık ve bilgi birikiminden milli sanayinin diğer sektörlerinin de faydalanabilmesi doğrultusunda gerekli çalışmaların hayata geçirilmesi bulunuyor.

Ulusal çerçevede ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yürütülen spektrum ve yörünge tahsis ve koordinasyon çalışmaları ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen görevler hariç olmak üzere uzay araçları ve uzay yer sistemleriyle alakalı ulusal egemenlik doğrultusundaki hakların kullanımına karar vermeye yetkili olacak Ajans, bu hakların yönetimi ve kullandırılması kapsamındaki usul ve esasları belirleyerek, bu haklarla ilgili ulusal yükümlülüklerin sorumluluklarını yerine getirecek.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR