Seçimde Almanya'da oy sandığı kurulabilmesi için hazırlanan nota Alman Dışişleri Bakanlığına gönderildi.

Almanya'da yaşayan Türklerin oy kullanabilmesi için Türkiye Dışişleri Bakanlığınca Alman Dışişleri Bakanlığı'na nota gönderildi

Türkiye'nin, 24 Haziran'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi nedeniyle Almanya'da oy sandığı kurulması için diplomatik girişimde bulunduğu bilgisi geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen son bilgilere göre, seçimlerde Almanya'da bulunan temsilciliklerde veya belirlenen bölgelerde oy sandığı kurulabilmesi amacıyla hazırlanan nota Alman Dışişleri Bakanlığı'na gönderildi. Almanya'nın notaya olumlu cevap vermesi durumunda oy sandıkları Almanya’da kurulabilecek.

Buna göre yurtdışında yaşayan seçmenler ilk tur için 4-17 Haziran tarihleri arasında oy kullanacak, seçimin ikinci tura kalması durumunda ise 30 Haziran- 4 Temmuz tarihlerinde oy kullanabilecek.

Yurtdışında yaşayan Türkler hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimi için oy kullanacak. Almanya'da bulunan Türkler, daha önce 10 Ağustos 2014'te cumhurbaşkanlığı seçimi, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimleri ile 16 Nisan 2017'de gerçekleşen Anayasa değişikliği referandumunda oy kullanma şansı bulmuştu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.