Türk Öğrencilerin Yaptığı Araç 1 Lira ile 180 Kilometre Gidiyor!

Bozok Üniversitesi öğrencileri tamamen kendi imkanları ile elektrikli araç ürettiler. Maliyeti 4 bin lira olan araç 1 liraya 180 kilometre yol gidebiliyor.

Türk Öğrencilerin Yaptığı Araç 1 Lira ile 180 Kilometre Gidiyor!

Bozok Üniversitesi'ne bağlı açılan 3M Elektro Topluluğu tarafından bütün aksamları yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan elektrikle çalışan araç üretildi.

Aracın motoru, motor kontrolcüsü, batarya idare sistemi, yerleşik şarj birimi, araç kontrol sistemi ve telemetri (haberleşme) sistemi ve bunların yazılımları bütünüyle öğrenciler tarafından yapıldı.

MALİYETİ 4 BİN LİRA

Toplam ağırlığı 131 kilogram olan araç, 100 kilometre süratin üstüne çıkabiliyor ve 1 Türk Lirası’na 160-180 kilometre arası mesafe kat edebiliyor. Yaklaşık 4 bin lira para harcanan araç, Uluslararası olan Shell Eco Maraton Türkiye yarışında kendi kategorilerinde 5’incilik ödülünü elde etti.

Bozok Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yaz, "Londra'ya gitmeye hak kazandık. Öğrencilerimizle gurur duyuyorum. Aracın A’dan Z’ye yüm aksamını öğrencilerin kendi olanakları ile yapıldı. Ben de akademik danışmanlık gerçekleştiriyorum. Takıldıkları yerde destek oluyorum. Aracın en büyük özelliği 72 Voltta 250 kilometre yol alabilir olması. Sürati de iyi testlerde 95 kilometre hızı gördük. 1 liralık enerjiyle de 3 tekerlekli haliyle 180 kilometre yol gidiyor" dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR