Ticaret Bakanı Bakan Pekcan: 102 Bin Ürün Denetlendi, Yüzde 19'u Güvensiz Ürün

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılında 102 bin ürünün denetlendiğini ve bu ürünlerin yüzde 19'unun güvensiz ürün olarak belirlendiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Bakan Pekcan: 102 Bin Ürün Denetlendi, Yüzde 19'u Güvensiz Ürün

Ticaret Bakanı Bakan Pekcan: 102 Bin Ürün Denetlendi, Yüzde 19'u Güvensiz Ürün

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada, '2018 yılında 102 bin 141 ürün denetlenmiş, bunların yüzde 19'u güvensiz ürün olarak tespit edilmiştir' ifadeleri kullanıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanlığı'nda gerçekleştirilen 'Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu' toplantısında önemli açıklamalarda bulundular.

Toplantıda gündeme değerlendiren Bakan Pekcan, ürün güvenliğinin önemine vurgu yaparak, 'Piyasaya, tehlike arz eden ürünlerin arz edilmemesi ve kalite standartlarına uygun üretilmesi büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde güvenli ürünler kullanılmasını sağlamak, millet olarak kendimize saygımızın önemli bir göstergesidir. Milletimiz her şeyin en iyisine layık. Dolayısıyla vatandaşımıza onların ne kadar değerli olduğun hissettirecek dokunuşlarda bulunmamız lazım. Piyasa gözetim ve denetiminin güçlenmesi de bu yolda atılacak önemli adımlardan birisidir' ifadelerini kullandı.

'102 BİN ÜRÜN DENETLENDİ, YÜZDE 19'U GÜVENSİZ ÜRÜN OLARAK TESPİT EDİLDİ'

Kaliteli ürün üretiminin iç piyasada ve yurt dışında Türk malı algısının güçlenmesine yardımcı olacağını belirterek, küresel rekabette imajın ciddi derece önemli olduğunun altını çizen Bakan Pekcan, konuşmasına şu şekilde devam ett:

'Piyasa gözetimi ve denetiminin güçlenmesiyle, Türkiye'nin imaj sorununun da önüne geçmiş olacağız. Piyasadaki ürün çeşitliliği ve e-ticaret ile beraber ürünlerin gözetiminin ve denetiminin daha etkin ve caydırıcı olarak yapılması bir zorunluluk olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. Ayrıca elektronik ticaret kanallarıyla satılan ürünlerin denetimi konusunda da etkin bir yapılaşmaya gidiyoruz. Bu taslak ile güvensiz ürünün sebep olduğu ölüm, yaralanma ve yol açtığı kazalarla ilgili artık imalatçı ve ithalatçılarda kendi alanlarında sorumlu olacaklar. Çağımızın gereği olan bu değişiklikler vatandaşımız için çok önemli ve devrim niteliğindeki değişikliklerdir. 2018 yılında 102 bin 141 ürün denetlenmiş ve bunların yüzde 19'u güvensiz ürün olarak tespit edilmiştir. Bu yüzde 19'luk oran dahi piyasa gözetimi ve denetimi konusunda yaptığımız çalışmaların önemine dikkat çekmektedir.'

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR