S-300 Kullanan Yunanistan'ın Başbakanından S-400 Yorumu

NATO üyesi olmasına karşın Rus savunma sistemi S-300 sahibi olan Çipras, "İstikrarsız bir komşu istemiyoruz" ifadelerini kullanması şaşkınlıkla karşılandı.

S-300 Kullanan Yunanistan'ın Başbakanından S-400 Yorumu

S-300 Kullanan Yunanistan Başbakanından S-400 Yorumu

Yunanistan Başbakanı Aleksiz Çipras, Türkiye’nin gündemindeki S-400 savunma sistemine ilişkin açıklama yaptı. Yunan ulusal televizyon kanalı ANT1 TV’ye çıkan Çipras, Nikos Hatzinikolou’nun sorularını cevapladı.

Yunanistan Başbakanı Türkiye ile ilgili olarak, “İstikrarsız bir komşu istemiyoruz. Siyasi istikrarı olan ve askıdaki meseleler için diyalog kanalları açık bir komşu istiyoruz” dedi. NATO üyesi olmasına rağmen Rus yapımı S-300 savunma sistemine sahip olan Çipras, buna karşılık akılları karıştıran bir açıklama yaptı. Çipras, S-400 süreci sonrasında Türkiye’nin başka bir eksene kayma ihtimalinin belirdiğini söyleyerek, “Türkiye’nin başka bir eksene kayması ihtimali bizi endişelendiriyor” ifadelerini kullandı.

Röportajın sonunda gelen soruya detaylı bir cevap veren Çipras’ın sahibi olduğu S-300 sistemi 2009 yılında Yunanistan’da konuşlandırılmıştı. Satın alındıktan 14 yıl sonra yani 2013 yılında Girit’te deneme atışı yapan S-300 sisteminin kusursuz işlediği duyurulmuştu.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri