Muvazzaf Subay Nedir?

Muvazzaf subay nedir ne iş yapar? Muvazzaf subay ile sözleşmeli subay arasındaki fark? Muvazzaf nedir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Muvazzaf Subay Nedir?

Muvazzaf Subay ve Sözleşmeli Subay Arasındaki farklar

Muvazzaf subay Harp Okulu'ndan mezun olmuş olan subaydır. Mezuniyet ardından 10 sene zorunlu hizmet süresi vardır. General olabilir. Askeriyenin ana kadrosunu oluşturur.

Sözleşmeli subaylık ise sivil üniversite tamamlayıp sınavlara girerek subay kadrosuna geçmektir. 3+6 sene sözleşme yapılır. 9 senenin ardından muvazzaflık sınavına girilir. Eğer kazanılırsa albay rütbesine dek yükselinebilir. Ancak general rütbesine çıkılamaz. Sınavı geçemezse 3'er senelik sözleşme tekrarlamaya devam eder ancak yüzbaşı rütbesini aşamaz. Talep ettiği vakit sözleşmeyi fesh edebilir.

Maaş, vazife, sosyal haklar, rütbe ilerleme, özlük hakları aynıdır.

Şimdi Gerçek Farklar

* Sözleşmeliysen verilen vazifeyi yapamayacağın doğrultusunda şüphe olur. Kendini ispatlaman vakit alır.
* Etrafındaki Harbiyeli (muvazzaf) subaylar birbirini daha çocukluktan itibaren tanıdıkları için içlerine dahil olman daha zor olur.
* Ast rütbeli personelin her daim Harbiyeli (muvazzaf) subay ile görev yapmak ister.
* Harbiyeli subay inisiyatif alırsa ( başarısız olsa dahi, hesabını verecek olsa dahi) “komutan takdiri” olur, sözleşmeli subay yaparsa ” Ne biliyorsun da kendi kendine karar alıyorsun” olur.
* Sözleşmeli subay için denetlemeler daha zor olur.
* Er dahil her rütbedeki asker 10 dakika içinde sözleşmeli ve muvazzaf subayı ayırt edebilir.
* Her seferinde ilk kez tanıştığın subay, astsubayın sorduğu harbiyeli misin sorusundan usanırsız. Yanıt verdiğinde karşındakinin yüzünün aldığı şekil rahatsız eder.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR