18 Ağustos 2019
  • °
  • Ankara 18°
  • Izmir 23°
İmsak 04:33
Güneş 06:09
Öğle 13:13
İkindi 17:01
Akşam 20:07
Yatsı 21:36
BIST95.734
Dolar5,5847
Euro6,2105
Altın271,79

"Kredi Kartı ile Kurban Kesilir Mi?" Sorusu Cevabını Buldu

Kurban Bayramı için kurbanlık alacak vatandaşlar için İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı önemli bir açıklamada bulundu. Maşalı, kredi kartıyla kurbanlık alınır mı? sorusuna, "Faize neden olmadıkça kredi kartıyla kurban kesilebilir" diye cevap verdi.

"Kredi Kartı ile Kurban Kesilir Mi?" Sorusu Cevabını Buldu

İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı, ''Faize neden olmadığı müddetçe kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı inşallah makbul olur. Yani tek çekimle herhangi bir faiz olmuyor ve bir defada parayı faize bulaşmadan veriyorsanız problem yok." dedi.

Maşalı, kurbanın önemine dikkat çekerek, zengin insanların kesmesi gerektiğini söyledi. Maşalı, ''Temel ihtiyaçlarını karşılamış, bunun ötesinde kenarda 80 gram altın maddi imkanı olan kişiler kurban kesmeli. Hanefi mezhebine göre bu vaciptir. Diğer mezheplere göre de sünnet olarak değerlendirilmiştir.'' dedi.

Zengin olmayan bir kişinin kurban kesmesine lüzum olmadığını söyleyen Maşalı, şöyle devam etti:

"FAİZE GİRERSE GÜNAHA YOL AÇAR"

İslam dininin faizi yasakladığını ve haram kıldığını söyleyen Maşalı, ''Eğer faiz oluşuyorsa kredi kartıyla kurban kesmek doğru bir yaklaşım olmaz. Faizli işleme hangi vesileyle girerseniz girin, günaha girmiş olursunuz. Faize neden olmadığı müddetçe kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı inşallah makbul olur. Yani tek çekimle herhangi bir faiz olmuyor ve bir kerede parayı faize bulaşmadan veriyorsanız problem yok. Fakat veremezseniz ve faize girerse orada günaha neden olur.'' sözlerini kullandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz