Dört tanesi vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi.

13'E ÇIKMIŞTI

Türkiye'de bulunan 10 üniversiteyi bölünerek, önemli bazı fakültelerin yeni kurulacak 15 üniversiteye bağlanmasını içeren yasa tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşülüyor. AK Parti'li vekillerin hazırladığı önergelerin gündeme geldiği komisyon toplantısı sırasında, "bölünecek üniversite" listesine, Anadolu Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin de eklenmesi istendi

Kaynaklardan elde edilen bilgiler yönünde, bölünen üniversitelerle Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin kurulması planlanıyor. Bunun dışında bölünmesi planlanan Gazi Üniversitesi'nin tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi "sağlık fakülteleri"nin Gazi Üniversitesi kapsamında kalması da görüşülüyor. Yapılması planlanan değişikliklerden biri de, İstanbul Üniversitesi'nden ayrılması planlanan Çapa Tıp Fakültesi yerine yine İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin ayrılarak yeni bir üniversite olarak eğitim öğretime devam etmesi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.