Kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda edinilen haberlere göre YSK yetkilileri, yasal bir değişiklik yapılmaması durumunda İYİ Parti’nin 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlere katılamayacağını dile getirdi. AK Parti, yasal değişiklikten yapmayı planlıyordu fakat Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelen itiraz üzerine vazgeçti.

Yüsek Seçim Kurulu, Ocak ayı içinde yayınladığı listede seçime katılabilme yeterliliğine sahip partiler arasında İYİ Parti’ye yer vermemişti. Seçim tarihi olarak 24 Haziran’ın belirlenmesi ile birlikte YSK, İYİ Parti’nin durumunu bir defa daha Yargıtay’a sunacağı bildirildi.

Fakat YSK yetkilileri, yasal bir değişiklik yapılmaması durumunda, İYİ Parti’nin seçimlere altı ay kala belli orandaki ilçe kongrelerini tamamlamadığı sebebiyle 24 Haziran seçimlerine katılamayacağını duyurdu. AK Parti’nin, mağdur rolü oynamaması amacıyla İYİ Parti’nin seçimlere girmesinin önünün açılması konusunda gerekirse yasal değişiklik yapılarak 6 aylık sürenin 3 aya indirilmesi önerisine Milliyetçi Hareket Partisi nezdinde karşılık bulmadığı öğrenildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu öneriye itiraz etmesi sonucu AK Parti’nin gündeme getirdiği bu formülden vazgeçtiği aktarıldı. AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal da İYİ Partinin seçime katılma yeterliliği ile ilgili tartışmalarını, “Biz her zaman demokrasinin tesisinden yana olduk, bu çerçevede seçime girmek için yasalarla belirlenmiş şartları taşıyan partilerin 24 Haziran’da seçmenin karşısına çıkmasından yanayız. Ama kendi eksikliklerini bize fatura etmeye kalkışmasınlar” ifadlerini kullanmıştı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.