Son dakika gelişmelerine göre, 110 ülkede 4 bin 167 FETÖ’cünün kimliği tespit edildi ve tamamı yakın takibe alındığı bilgisi geldi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülen FETÖ'nün yurtdışı yapılanması soruşturması dosyasında önemli bilgiler elde edildiği aktarıldı. MİT tarafından Gabon'dan getirilen ve önceki gün sevk edildikleri İstanbul Adalet Sarayı'nda tutuklanan 3 FETÖ üyesiyle ilgili savcılığın yazışmalarına da yansıyan haberlere göre, FETÖ'nün yaklaşık 160 ülkede 400 okulunun bulunduğu belirlendi ve "Serrehber" adı verilen FETÖ üyelerinin bütün ülkeleri gezerek örgüt adına bu okulları denetlediği tespit edildi.

Kaynaklardan aktarılan haberlere göre bu okullarla birlikte hangi okulda hangi şirket ve kuruluşun olduğu listesi yapıldı ve tek tek kaydedildi. Örgütün ABD'de 135 kadar charter okulu olduğunu ve bu okullarda yaklaşık 45 bin öğrencinin olduğunu ve de ABD'de FETÖ'ye bağlı toplam 165 sivil toplum kuruluşunun da halen faaliyet gösterdiği bilgisi aktarıldı.

Soruşturma dosyasında Amerika Birleşik Devletleri’nde hangi eyalette hangi okul, şirket veya kuruluşun olduğu isimleriyle beraber liste halinde yer aldı. Örgütün, Güney Amerika’da bulunan Brezilya, Arjantin, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarındaki bazı ülkelerde de okul, şirket ve kuruluşu bulunduğu ve faaliyette olduğu kaydedildi. Savcılığın, Gabon şüphelileriyle ilgili sulh ceza hakimliğine yazdığı sevk yazısında "Ülke yönetimlerinde ileride söz sahibi olacak çocuklar ve gençler bu okullarda yetiştirilip devlet yönetimine sokulması sağlanarak örgütün koyduğu hedefler doğrultusunda ülke yönetimleri ve siyasetin kontrol edilmesi amaçlanmıştır" denildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.