Gezi Davası Bugün Başlıyor: Osman Kavala İlk Kez Hakim Karşısına Çıkıyor

Gezi Parkı iddianamesinde suçlanan 16 şüphelinin yargılaması bugün başlıyor. Yaklaşık 1.5 senedir tutuklu olan Osman Kavala ilk defa hakim karşısına çıkacak

Gezi Davası Bugün Başlıyor: Osman Kavala İlk Kez Hakim Karşısına Çıkıyor

2013 yılındaki Gezi Parkı olayları hakkında aralarında işadamı Osman Kavala'nın da yer aldığı 2'si tutuklu 6'sı firari toplam 16 şüphelinin yargılanmasına bugün Silivri'de başlanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 657 sayfalık iddianamede, Kavala'yla birlikte şüpheli olarak Mehmet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Dündar, Ayşe Pınar Alabora, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Ali Hakan Altınay, Şerafettin Can Atalay ve Tayfun Kahraman da bulunuyor.

16 isim için 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs' ve ' Gezi olaylarını finanse etmek' suçlamalarıyla, ağırlaştırılmış müebbet hapis talep ediliyor.

Dava doğrultusunda, Osman Kavala ve Bernard Van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Aksakoğlu hala tutuklu. Bugün ilk defa hakim karşısına çıkacak olan Osman Kavala, 18 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınmıştı. Yiğit Aksakoğlu ise aynı soruşturma dahilinde sivil toplum aktivistlerine yönelik 16 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen operasyondan sonra cezaevine gönderilmişti.

2 BİN 970 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR   

657 sayfalık Gezi iddianamesinde 746 müşteki bulunuyor. Müştekiler arasında Cumhuraşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 61. hükümetin bakanları da yer alıyor.

Davada 16 sanığın çeşitli suçlardan ayrı ayrı 606 seneden 2 bin 970 yıla kadar hapisleri de talep ediliyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR