Gazeteci Ahmet Altan'a, Cumhurbaşkanı'na Hakaretten 7 Bin Lira Para Cezası Verildi

Gazeteci - yazar Ahmet Altan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiası ile hakim karşısına çıktı. Suçlamaları reddedip beraatini isteyen Altan'a 7 bin lira adli para cezası verildi.

Gazeteci Ahmet Altan'a, Cumhurbaşkanı'na Hakaretten 7 Bin Lira Para Cezası Verildi

Gazeteci Ahmet Altan'a, Cumhurbaşkanı'na Hakaretten 7 Bin Lira Para Cezası Verildi

2016'da yazdığı bir yazısı sebebiyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla yargılanan gazeteci-yazar Ahmet Altan, 7 bin TL adli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "Anayasayı İhlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Ahmet Altan hükümlü olarak bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ise avukatı Ela Ezgi Yelmen temsil etti.

"BENİM YAPTIĞIM UYGULADIĞI SİYASETİ ELEŞTİRMEKTİR"

Sanık Ahmet Altan esas hakkındaki savunmasında, hakkında daha önce Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan verilen kararın Yargıtay 18. Ceza Dairesi'nin kararıyla bozulduğunu söyleyerek "Benim Cumhurbaşkanıyla şahsi bir ilişkim yoktur. Ona hakaret etmek için bir sebebim de yoktur. O bir siyasidir. Benim yaptığım uyguladığı siyaseti eleştirmektir. Bu da benim Anayasal hakkımdır. Siyasi eleştirinin önüne geçilmek için bu tür davalar açılmaktadır. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum" dedi. Son sözü sorulan Ahmet Altan, "Eğer şikayetçi Cumhurbaşkanı ya da siyasi olmasaydı onun hakkında bir şey yazacak mıydım? Hayır. Bu yazı onun siyasi eylemi nedeniyle yazıldı. Yargıtay'ın ölçütüne bakarak müştekinin kişiliği değil, eylemine dönük yazılan bir yazı vardır. Bu da hakaret olamaz, eleştiri olur" dedi.

HAPİS CEZASI 7 BİN TL ADLİ PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Mahkeme, sanık Altan'a "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçunu işlediği sabit olduğunu söyleyerek önce 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezayı kişiliği, sosyal, ekonomik durumunu dikkate alarak 7 bin TL adli para cezasına döndürdü.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR