FETÖ'cü Kaynak Holding'in avukatına 12 yıl hapis

Fetullahçı Terör Örgütü'nün finans merkezi olan Kaynak Holding'in hukuk işleri koordinatörü, Avukat Hürol Karadaş, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karadaş duruşmada suçlamaları kabul etmedi.

 FETÖ'cü Kaynak Holding'in avukatına 12 yıl hapis

FETÖ'cü Kaynak Holding'in avukatına 12 yıl hapis

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanık Hürol Karadaş ile avukatı katıldı. Sanığın sosyal paylaşım sitesi üzerinden FETÖ'nün propagandasını içerecek şekilde paylaşımlarda bulunduğu aktarılan mütalaada, her ne kadar sanık hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan kamu davası açılmış ise de sanığın üzerine yüklenen bu suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verilmesi istendi. Mütalaada, sanık hakkında "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan kamu davası açıldığı hatırlatılarak, sanığın dosya kapsamına göre belirlenen eylemlerinin "silahlı terör örgütüne üye olma" suçunu oluşturacağı gerekçesiyle bu suçtan cezalandırılması talep edildi.

 SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Tutuklu sanık Karadaş, mütalaaya karşı beyanda bulunarak hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Dosyanın karara bağlanacağını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa son sözünü sordu. Sanık Karadaş da ''Adalet ve hakkaniyetle karar vereceğinize inanıyorum.'' dedi. Sanığın suçu terör kapsamında olduğundan cezayı 12 yıla çıkaran heyet, sanığın samimi pişmanlığının bulunmaması ve yargılama sürecindeki hal ve hareketleri de göz önüne alınarak cezada indirim yapılmamasına hükmetti. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosya içerisinde bulunan sosyal medya araştırma tutanakları ve sanığın yaptığı paylaşımlar dikkate alınarak, sanıkla ilgili ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını da kararlaştırdı.

Son Dakika Gündem Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz