23 Ağustos 2019
  • Istanbul 28°
  • Ankara 27.22°
  • Izmir 33°
İmsak 04:40
Güneş 06:14
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 20:00
Yatsı 21:27
BIST95.645
Dolar5,7737
Euro6,3938
Altın277,88

Ekrem İmamoğlu'nun Mazbatayı Almasını Hukukçular Nasıl Değerlendiriyor ?

İl Seçim Kurulu'nun YSK'nın nihai kararını beklemeden Ekrem İmamoğlu'na mazbatayı vermesi kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek ? Hukukçular skandal mazbata kararını nasıl değerlendiriyor ?

Ekrem İmamoğlu'nun Mazbatayı Almasını Hukukçular Nasıl Değerlendiriyor ?

Ekrem İmamoğlu'nun Mazbatayı Almasını Hukukçular Nasıl Değerlendiriyor ?

Avukat Mehmet Sarı, AK Parti'nin yaptığı olağanüstü itiraz başvurusu sonuçlanmadan İl Seçim Kurulu tarafından Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmesini "YSK usulsüzlük vardır derse mazbata geri alınır. Bu bir aşama. Şimdi başka bir aşamaya geçildi." diye değerlendirdi.

Hukuk uzmanlarının İl Seçim Kurulu'nun skandal kararına verdiği tepkileri derledik...

AV. MEHMET SARI: HUKUKİ SÜREÇ SONUÇLANMADI

31 Mart seçimlerinden bu yana yapılan itirazlarla sandıkların sadece yüzde 10'unun açıldığına dikkat çeken Sarı, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

"Mahalli İdareler seçimi usulü hakkındaki kanunda sonucun tanzim edilen bir tutanağa bağlanması meselesi bu. 'İl birleştirme tutanağının hazırlanmasıyla birlikte en çok oy alan aday Başkan olur' diyor. Burada yaşanan budur. Hukuka usule aykırılıklar nerede düğümleniyor. Bu önemli. Olağanüstü itiraz dediğimiz seçimin temelini teşkil eden unsurların hukuka aykırı biçimde ihlal edilmesine yapılan itirazların sonuçlanması önemli. Açıkça hukuka aykırı durumlar tespit edilirse YSK tarafından sürecin kaldırılması mazbatanın iptali ile sonuçlanmıştır demektir. Kaldı ki İstanbul'da şuan tespit edilen yüzde 10 oyda 13 bin civarında oy sayın Binali Yıldırım lehine kapanmasına sebebiyet verdi. İncelenmeyen yüzde 90 nispetindeki sandık söz konusu. İkincisi Büyükçekmece'de yapılan büyük bir usulsüzlük söz konusu.

YSK'nın Ankara'dan bu süreci kesin net olarak tasdik etmesine kadar henüz itiraza açık bir alan olarak varlığını koruyacaktır. Bu bir hukuki süreçtir. Bu mazbata sonucunu da İstanbul il birleştirme tutanağının bir sonucu olarak görebiliriz. "

OKAN MÜDERRİSOĞLU: BİR HUKUKİ AŞAMA BİTTİ, DİĞERİ BAŞLADI

Daha önce verilen mazbataların YSK'nın nihai kararı ile geri alındığını hatırlatan Müderrisoğlu'nun değerlendirmesi ise şu şekilde:

"Şimdi hukuki açıdan bakıldığında il birleştirme tutanaklarının toplanması sonrasında bir sonuç tutanağı olarak bir belge düzenleniyor ve buna da zaten Mazbata diyoruz. Şimdi bir aşama da var. O da nihai ve bağlayıcı aşama. YSK'ya tam kanunsuzluk olan aykırılıkları ve buna dönük olağanüstü itirazın sonuca bağlanması. Geçmişte itiraz sonrasında mazbata iptali, geri alınması gibi kararlar var.

Yani bugün hukuki aşamalardan birinin bittiği bir başka aşamaya geçildiğini söyleyebiliriz."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri