MİT Bölge Başkanlığı, İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ortak yaptığı çalışmalar sonucunda DEAŞ‘ın Suriye Deyr Ez Zor ili ve çevresinin sözde emiri olduğu belirlenen K.E.H’nin İzmir’de olduğu tespit edildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimatr doğrultusunda yapılan operasyonda fark edilmemek için çoğunluğu Avrupa’ya kaçmak için bekleyen Suriyeliler’in arasına karışan K.E.H. kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı

Yakalanan sözde emirin; 14 Aralık 2017’de Suriye Şaidat kasabasında 700 sivilin DEAŞ tarafından katledilmesinin sorumlularından biri olduğu, örgüt içinde yaralandığı ve bu şekilde sosyal medyada videoları bulunduğu da MİT tarafından tespit edildi. Aynı zamanda DEAŞ’ın lideri Ebubekir El Bağdadi’nin en yakın adamı olan ve Bağdadi öldükten sonra halefi olarak gösterilen, boyun kesmek suretiyle insafsız infaz videoları yayınlayan Saddam Cemal’in de yakın akrabası olduğu bilgisine ulaşıldı.

K.E.H.’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgede yaptığı kapsamlı operasyonları sonrası Suriye’den kaçarak M.M. Ve Ö.M ile Türkiye’ye giriş yaptığı tespit edildi. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile yapılan ortak operasyon sonrasında gözaltına alınan şüphelilerin İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguları sürüyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.