Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Talimatıyla Kerkük'te Yanan Kayseri Çarşısı Onarılacak

Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen TİKA, Kerkük'te yanan Kayseri Çarşısı için çalışmalara başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Talimatıyla Kerkük'te Yanan Kayseri Çarşısı Onarılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine harekete geçen TİKA, Kerkük'te yanan Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma çalışmasına başladı. Enkazın kaldırılmasının ardından TİKA restorasyon sürecine geçecek.Irak'ın Kerkük kentinde 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarılacak tarihi Kayseri Çarşısı'nda bugün enkaz kaldırma ve temizleme çalışmalarına başlandı.

TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer yaptığı açıklamada; ''Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın TİKA'ya verdiği talimat doğrultusunda tarihi Kayseri Çarşısı'nın onarımı çerçevesinde 7 Aralık tarihinde çarşıda enkaz kaldırma  çalışmalarına başladık.'' sözlerini sarf etti. 

Esmer, enkazın kaldırılmasının ardından çalışmada restorasyon sürecine geçileceğini sözlerine ekledi. Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma çalışması başladı.'' dedi. Mehdi ayrıca Osmanlı eseri tarihi çarşının TİKA tarafından onarılmasının da önemli olduğunu belirtti ve şunları kaydetti; ''TİKA'nın desteğiyle çarşının onarımı yapılacak. Bu bizim için oldukça önemli. Çünkü tarihi dokusu bozulmayacaktır.''

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri