Bakan Kurum: Termik Santraller Konusunda Çevreyi Koruyacak Adımlar Atılacak

Bakan Kurum, termik santrallerin 6 ay içerisinde filtreleme adımı atmamaları halinde bakanlık olarak çevreyi koruyacak adımı atacaklarını bildirdi.

Bakan Kurum: Termik Santraller Konusunda Çevreyi Koruyacak Adımlar Atılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum AK Parti Grup Toplantısı öncesinde termik santrallere, bu yılın sonuna kadar tamamlamaları gereken çevre mevzuatına uyuma yönelik düzenlemeler için 2,5 yıl ek süre verilmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı ve çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Yaptığı açıklamada termik santrallerin 6 ay içerisinde filtreleme adımı atmamaları halinde, bakanlık olarak çevreyi koruyacak adımı kararlı şekilde atacaklarını ifade eden Bakan Kurum bu konuda 2020'nin başına kadar süre verildiğini hatırlattı.

Atılmayan Adımlar Bakanlıklar Olarak Atılacak

Ayrıca Çevre Bakanı Kurum santrallerin bazılarında yenileme olduğunu ancak bazılarının da bu adımları atmadıklarını son yasada 6 ay içerisinde termik santrallerdeki filtrelemeye ilişkin adımları santrallerin atması gerektiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer 6 ay içerisinde termik santraller filtrelemede bu adımı atmazsa, bunu biz dün de bakan arkadaşlarımızla istişare ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı görüştedir. 6 ay içerisinde atılmayan adımları biz bakanlıklar olarak resen atıp o tedbiri gerekirse biz kendimiz alıp çevreyi, doğayı koruyacak adımı kararlı bir şekilde atacağız.

2022'ye kadar bekleme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Şu anki yasada 6 ay içerisinde bu işe başlamak durumundalar. Başlamazlarsa eğer altıncı ayın sonunda biz gider fiilen bu işlerin yapımına gireriz. İlave bir 6 ay vermiş olacağız öyle düşünelim.”

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR