Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe kalkışması esnasında Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığı'nda meydana gelen eylemler ile alakalı 316 sanıklı davada, içlerinde dönemin Jandarma Okullar Komutanı eski tuğgeneral Sadık Köroğlu'nun da yer aldığı 31 kişiye ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Diğer sanıkların dosyası başka bir davada devam etmek için ayrıldı.

ARALARINDA ESKİ TUĞGENERAL DE VAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde yapılan duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları hazır bulundu.

Sanıkların son sözlerinin sorulmasının sonrasında mahkeme başkanı Melih Uçar, heyetin aldığı kararı ilan etti.

Buna göre eski tuğgeneral Sadık Köroğlu, eski albay Özkan Doğanay, yarbay Hacı Akyel, yarbay Efkan Güler, binbaşı Tarık Görener ile Mehmet Bakan, Mehmet Özoğul, Fazıl Ergün, Cemil Çetin, Ramazan Atım, Coşkun Kazankaya, Abdullah Serdar Acar, Okan Yalçın, Ramazan Akkuş, İslam Kılıç, Haldün Zülkadiroğlu, Emrah Coşkunsu, Adem Yaşar, Özkan Darendeli, İdris Kaya, Onur Demirel, Osman Küt, Yusuf Yiğit, Dilaver Bilgi, Orhan Çetin, Nurettin Özdoğan, Fatih Çelik, Bahri Barış Cordan, Arif Kalkan, Murat Tamer ve Haydar Hacıpaşalıoğlu ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırıldı.

Ayrıca sanıklardan Fazıl Ergün "adam öldürmeye teşebbüs" suçlaması ile 26 sene 8 ay, Özkan Darendeli de "kişiyi özgürlüğünden yoksun bırakma" suçlaması ile 13 sene 6 ay daha ceza verildi.

DAVADA 5 FİRARI SANIK VAR

Ayrıca davanın beş firari sanığı ile tutuksuz 280 sanığının dosyaları mevcut dosyadan ayrıldı. Bu sanıkların yargılanmalarına başka bir dava dosyasında devam edilecek.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.